O zi mai slabă pentru români la Londra

Sportiva Camelia Potec a ratat, ieri, calificarea în finala probei de 800 de metri liber din cadrul concursului de nataţie de la Jocurile Olimpice de la Londra. Camelia Potec a luat startul în seria a patra a calificărilor, pe primul culoar, încheind cursa cu timpul de opt minute, 38 de secunde şi 44 de sutimi, pe locul şapte, şi a ratat finala probei, care a fost principalul său obiectiv la JO de la Londra. La start s-au aflat 36 de sportive, împărţite în cinci serii, iar primele opt înotătoare au obţinut calificarea în finală, care este programată azi.
Potec s-a calificat la JO, cu timpul de 8:31.06, competiţia de la Londra fiind ultima din carieră.
Camelia Potec a mai luat startul şi la 200 şi 400 de metri liber, dar nu a reuşit să treacă de serii. Alte ratări au fost ale sportivilor Dragoş Agache (100 metri bras), Alexandru Coci (200 metri fluture) şi Norbert Trandafir (100 metri liber). Trandafir a reuşit însă, ieri, calificarea de pe locul 15, în semifinale la 50 de metri liber, care erau programate aseară.
De asemenea, echipajul feminin de 8 plus1 al României nu a reuşit decât clasarea pe locul patru în finala din cadrul concursului de canotaj de la Jocurile Olimpice. Podiumul a fost ocupat în ordine de SUA (6:10.59), Canada (6:12.06) şi Olanda (6:13.12).
În serii, echipajul României a încheiat pe locul secund, intrând în recalificări, pe care le-a încheiat tot pe poziţia a doua, obţinând calificarea în finală.
La ediţia din 2008, echipajul de 8 plus 1 a cucerit medalia de bronz, iar la Londra este pentru prima dată, după 30 de ani, când România nu urcă pe podium, fiind triplă campioană şi multiplă medaliată olimpică. La canotaj feminin, dublu rame, România a mai obţinut la JO de la Londra un loc cinci, prin echipajul format de Georgeta Andrunache-Viorica Susanu.

Eşec şi la masculin

Nici echipajul masculin de 4 rame fără cârmaci al României nu reuşit să ajungă pe podium, ratând calificarea în finala competiţiei de canotaj. Echipajul României, format din sportivii Marius Vasile Cozmiuc, Florin Curuea, George Palamariu şi Cristi Ilie Pîrghie, a luat startul în a doua semifinală, pe culoarul doi, alături de Canada, SUA, Germania, Grecia şi Noua Zeelandă.
Primele trei clasate, SUA, Grecia şi Germania, s-au calificat în finala probei, care este programată sâmbătă. Echipajul tricolor a obţinut calificarea directă în semifinale, după ce a încheiat în seria a doua a calificărilor, pe locul secund.