O nouă performanţă a elevelor din Râmnicelu: Au câştigat Cupa Tymbark la U10

• jucătoarele brăilene au învis în finală, cu 3-0, echipa şcolii Nr. 18 Baia Mare • Ionica Costin a fost desemnată portarul turneului final, iar Gabriela Jercan jucătoarea finalei

Printre laureatele ediţiei 2018 a Cupei Tymbark la fotbal s-a numărat şi echipa de fotbal fete a şcolii din Râmnicelu pregătită de profesorii Dragoş Mocanu şi Marius Marchidanu. Calificată în finala categoriei de vârstă U10, echipa din Râmnicelu a câştigat cu 3-0 finala cu formaţia similară a judeţului Maramureş, echipa a şcolii Nr. 18 din Baia Mare, şi a devenit campioană naţională. Gruparea pregătită de profesorii Mocanu şi Marchidanu a mai primit şi două premii speciale, Ionica Costin fiind desemnată cel mai bun portar al turneului final, iar Gabriela Jercan, jucătoarea finalei.

Turneul final de fotbal rezervat categoriei de vârstă U10 a reunit la Mogoşoaia cele mai bune opt echipe din ţară. Acestea au fost împărţite în două grupe, iar echipa din Râmnicelu s-a clasat pe locul al doilea în grupa B.

Formaţia de fete din Râmnicelu a câştigat cu 5-0 partidele cu echipele şcolilor “Prof. Ion Vişoiu” Chitila şi “Căianu” din Cluj, însă a pierdut cu 2-1 jocul cu reprezentanta judeţului Hunedoara, cu toate că partida a fost la discreţia viitoarei campioane.

În penultimul act al competiţiei, reprezentanta judeţului Brăila la această competiţie a câştigat clar partida cu formaţia similară a judeţului Dolj, echipa şcolii “Decebal” din Craiova.

Jucătoarele pregătite de profesorii Mocanu şi Marchidanu au evoluat foarte bine şi în ultimul act al competiţiei şi au devenit campioane naţionale la U10.

După disputarea finalelor, toţi jucătorii care au participat la competiţiile de la Mogoşoaia au asistat la antrenamentul oficial al tricolorilor înaintea amicalului cu Finlanda.

La turneele din acest an ale Cupei Tymbark la fotbal au participat  124.759 de elevi.

“Le mulţumesc fetelor pentru implicare şi pentru faptul că au dovedit că se poate face performanţă şi la şcoli mai mici aşa cum este cea din Rîmnicelu. Este o mare performanţă pentru noi, ca în decurs de numai două săptămâni să ajungem vicecampioni naţionali la Gimnaziadă, iar cu fetele mai mici să devenim campioni naţionali. Este ceea ce işi doreşte fiecare profesor, acestea sunt cele mai importante premii pe care le poţi obţine în cariera de profesor. Elevele noastre trebuie să fie mândre că fac parte din această şcoală aşa cum sunt şi eu mândru că am asemenea fete”, a declarat profesorul Dragoş Mocanu.

Lotul echipei din Râmnicelu: Ionica Costin, Daria Baciu, Denisa Caraman, Elena Costin, Gabriela Jercan,  Alexandra Ali, Adelina Ştefan, Andreea Buzoianu, Georgiana Atodosiei, Mihaela Rainof, Andreea Sandu.