"Nu ne facem mari sperante la titlu"

Rapid: 32. Minca - 23. M. Constantin, 24. Maftei, 6. I. Rada - 9. Badoi, 25. R. Stancu (13. E. Dica '69), 18. N. Grigore, 5. I. Stancu - 19. Pancu (20. Burdujan '58), 21. D. Niculae - 99. V. Moldovan (7. Vasilache '79). Antrenor: Razvan Lucescu.
Dinamo: 1. Gaev - 19. Mihut, 2. Curt (24. Barcauan '24), 4. Moti, 14. D. Florea - 8. Fl. Petre (16. C. Munteanu '46), 5. Alexa, 30. Grigorie, 7. Zicu - 10. Danciulescu, 9. Cl. Niculescu (20. Adr. Cristea '70). Antrenor: Florin Marin.
Cartonase galbene: M. Constantin '13, R. Stancu '20, I. Stancu '78, Burdujan '80 / Curt '8, Alexa '28.
Meciul disputat pe stadionul Giulesti-Valentin Stanescu a fost arbitrat de o brigada din Germania, condusa la centru de Herbert Fandel, ajutat de asistentii Mike Pickel si Wezel Volker. Rezerva a fost Sorin Corpodean.
Observatori la aceasta partida au fost Dumitru Mihalache si Gheorghe Constantin.

Echipa Rapid Bucuresti a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, formatia Dinamo Bucuresti, in derbiul etapei a XXII-a a Diviziei A.
Rapid a deschis scorul in minutul 29, prin Viorel Moldovan. Ionut Stancu a executat o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, portarul dinamovist Vladimir Gaev a respins gresit in fata, balonul a ajuns pina la Moldovan, care a inscris cu un sut de la sase metri.
Acelasi Moldovan a ridicat scorul la 2-0 in minutul 57, cind, profitind de o ezitare la 16 metri a fundasului dinamovist Cosmin Barcauan, a marcat cu un sut de la marginea careului mare, in dreapta lui Gaev.
In minutul 67, Gaev l-a agatat in careu pe rapidistul Lucian Burdujan, arbirul german Herbert Fandel dictind penalti in favoarea gazdelor. Daniel Niculae a transformat lovitura de la 11 metri, cu un sut in stinga lui Gaev, stabilind astfel scorul final al partidei, 3-0.
Dupa ce Viorel Moldovan a marcat pentru 2-0, in minutul 57, suporterii rapidisti au inceput sa scandeze "Demisia", catre antrenorul dinamovist Florin Marin, care anuntase ca va pleca de la gruparea din Soseaua Stefan cel Mare in cazul unei infringeri in Giulesti. Alte scandari ale galeriei Rapidului au fost "Sa intre Borcea" si "Dinamo, dupa meci, sa vedem pe unde pleci".
Incepind din minutul 85, galeria dinamovista a inceput sa scandeze injurii la adresa conducerii clubului si a actionarilor, dar si "Tiriac, vino Tiriac" si "La puscarie, cu totii la puscarie".
Antrenorul Razvan Lucescu a declarat ca rapidistii nu-si pun mari sperante in cistigarea titlului, in ciuda victoriei obtinute, miercuri, pe teren propriu, in fata formatiei Dinamo, in derbiul etapei a XXII-a a Diviziei A, despre care spune ca a fost obtinuta datorita determinarii jucatorilor sai.
"Este o victorie absolut meritata si un 3-0 important in fata lui Dinamo. Prin acest rezultat sintem in avantaj fata de Dinamo in meciurile directe. Nu ne facem mari sperante la titlu. Credem in sansele noastre si vom incerca sa stringem puncte, iar la sfirsit vom vedea ce se va intimpla", a spus Lucescu.
Tehnicianul rapidist considera ca echipa sa a avut o prestatie excelenta in meciul cu Dinamo, diferenta fiind facuta de determinarea si de agresivitatea jucatorilor sai. "Baietii au aratat ca au trecut peste momentul nefericit din Cupa UEFA", a subliniat Lucescu.
Razvan Lucescu a laudat prestatia atacantului Viorel Moldovan, autor a doua goluri in meciul cu Dinamo. "Moldovan e un jucator de exceptie si sint foarte fericit ca e printre noi. E un vulpoi batrin, gata sa speculeze orice greseala a adversarului", a subliniat Lucescu.
Rugat sa comenteze prestatia portarului Mihai Minca, Lucescu a spus: "Minca a aparat foarte bine, a intervenit de doua ori salvator si a demonstrat ca nu a venit degeaba la Bucuresti".

In urma rezultatelor inregistrate marti si miercuri in etapa a XXII-a, clasamentul Diviziei A este urmatorul:
1. Steaua Bucuresti 21 12 7 2 34-12 43 (A13)
2. Dinamo Bucuresti 22 13 4 5 42-21 43 (A10)
3. Sportul Studentesc 22 11 5 6 35-21 38 (A5)
4. Rapid Bucuresti 21 10 7 4 28-17 37 (A7)
5. FC National 22 10 6 6 23-23 36 (A3)
6. CFR Cluj 22 9 8 5 24-20 35 (A2)
7. Farul Constanta 22 11 2 9 29-27 35 (-1)
8. Poli Timisoara 22 9 7 6 28-20 34 (A1)