Nou succes pentru culturistul Vasile Crăciun

• cel mai longeviv culturist în activitate din România şi-a trecut în cont a 13-a medalie de aur la clasa masters • Andreea Anghelaş a devenit vicecampioană naţională la bodyfitness

Palmaresul celui mai longeviv culturist în activitate din România, brăileanul Vasile Crăciun, sportiv şi preşedinte al clubului Atlas Brăila, s-a îmbogăţit cu un nou titlu naţional.

Primul culturist român care a cucerit titlul continental la clasa masters, Crăciun a concurat la naţionale o categorie mai mică de vârstă, 55-59 ani, dar la open, adică la o secţiune în care au putut evolua sportivi cu greutatea între 70 şi 100 kg, veterani ai culturismului românesc.

Fiind foarte bine pregătit, brăileanul a reuşit să cucerească medalia de aur, a 13-a la clasa masters. Pe podium, alături de brăilean au urcat clujeanul Mircea Sibiceanu, de asemenea multiplu campion naţional, medaliat la această ediţie cu argint şi reşiţeanul Ion Corlan care a obţinut bronzul.

“M-am pregătit foarte bine şi rezultatul a fost cel scontat cu toate că am avut adversari cu cărţi de vizită impresionante. Mă simt bine şi încă mai sper la o medalie mondială, singura care îmi lipseşte din palmares”, ne-a declarat Vasile Crăciun.

Vă reamintim că Vasile Crăciun a devenit campion european la culturism, la clasa master, în 2010, la competiţia continentală care a avut loc la Donetsk, în Ucraina. Cu un an înainte, brăileanul a obţinut medalia de bronz la europenele de culturism de la Budapesta, iar în 2008 s-a clasat pe locul al patrulea. Este triplu vicecampion balcanic la master, iar de alte cinci ori a cucerit medalia de bronz. În competiţiile masters şi-a trecut în cont 13 titluri de campion naţional, între anii 2000 şi 2018.

Tot la această competiţie, sportiva de 17 ani pregătită de Vasile Crăciun, Andreea Anghelaş, a devenit vicecampioană naţională la bodyfitness, categoria de vârstă 16-20 ani.

“A avut emoţii, putea câştiga medalia de aur, ca structură a fost mai bună decât orădeanca Iuhasz”, a precizat Vasile Crăciun.