Niciun titlu naţional nu a rămas la Brăila

La ediţia din acest an a Campionatelor Naţionale de nataţie pentru copii, care s-au derulat la bazinul descoperit din incita Liceului cu Program Sportiv, brăilenii au avut doar satisfacţia că au încheiat întrecerile pe locul al patrulea, în clasamentul general al cluburilor.

Cu toate că au prezentat la start un lot foarte mare de înotători, gazdele au obţinut doar patru medalii şi niciuna dintre ele nu a fost de aur.

Ultima medalie, cea de argint, a fost cucerită de ştafeta 4X50 m liber, băieţi 11 ani, în componenţa Gheorghiţă, Roşianu, Cange, Curte, în reuniunea a şaptea care s-a derulat duminică dimineaţă.

Celelalte medalii au fost obţinute în reuniunea a doua a primei zile de concurs, când Ionuţ Claudiu Stroe a încheiat cursa de 50 m bras în concursul sportivilor de 12 ani pe locul secund şi în reuniunea a şasea. Atunci Bogdan Preda a obţinut
medalia de bronz la 100 m liber, iar ştafeta 4X100 m liber, fete, 12 ani a cucerit medalia de argint.

În ultimele două reuniuni, ştafeta 4X100 m liber, băieţi 12 ani, în componenţa, Stroe, Zaharia, Roşca, Preda s-a casat pe locul al patrulea, Cange şi Preda, ambii la 200 m mixt şi ştafeta 4X50 m liber fete, în componenţa Paveliu, A. Pascu, I. Pascu, Brebenel au ocupat poziţia a cincea.

La finalul actualei ediţii a naţionalelor de copii, LPS Brăila s-a clasat pe locul al patrulea în clasamentul general al cluburilor.