Nicio victorie pentru români

După un început mai bun al olandezilor, Steaua a reuşit să echilibreze jocul, iar spre finalul primei părţi roş-albaştrii au ratat câteva ocazii clare de gol prin Kapetanos, Surdu sau Bănel Nicoliţă.
În minutul 56 al partidei, Steaua a avut o mare ocazie de gol, după ce şutul lui Bănel Nicoliţă a fost interceptat de Bogdan Stancu. Atacantul roş-albaştrilor a şutat mai întâi în portarul Boschke, balonul i-a revenit, dar a trimis peste poarta goală din doar 4 metri.
Twente Enschede a avut şi ea o mare şansă de a deschide scorul în minutul 62, atunci când mingea a ajuns cu noroc la Ruiz, care a rămas singur cu Zapata la doar 6 metri, lateral stânga. Jucătorul olandezilor a şutat din voleu, dar columbianul din poarta Stelei a respins extraordinar cu mâna.
Romeo Surdu a luat o acţiune pe cont propriu în minutul 76 al partidei şi a şutat de la circa 25 de metri, dar când a trimis mingea spre poartă a fost contrat puternic de unul dintre adversari. Atacantul român nu a mai putut continua jocul, iar un minut mai târziu a fost înlocuit de Mihai Stoichiţă cu mijlocaşul Mihai Onicaş.
În minutul 89 al jocului, Robinson Zapata a avut din nou o intervenţie foarte bună la o acţiune a lui N'Kufo. Balonul a ajuns la atacantul olandezilor, după o greşeală a lui Bănel Nicoliţă, la marginea careului de 16 metri, acesta şi-a aşezat mingea şi a şutat puternic, dar goalkeeper-ul Stelei a reuşit să pareze.
CFR Cluj a pierdut, în deplasare, scor 0-1, partida cu formaţia olandeză PSV Eindhoven, din cadrul etapei a doua a Ligii Europa, după un gol marcat în debutul întâlnirii de Bakkal.
Cum s-a marcat golul:
1-0, min 9: Dzsudzak a centrat de pe partea stângă, de lângă Tony, şi Bakkal a reluat în plasă cu o lovitură de cap de la marginea careului mic.
În minutul 25, olandezii au trimis mingea în bară, prin internaţionalul Affelay.
În minutul 27, portarul Nuno Claro a avut două intervenţii salvatoare în aceeaşi fază, în faţa lui Lazovic. Mai întâi a respins lovitura de cap a sârbului, după care tot acesta a şutat puternic, însă goalkeeper-ul clujean s-a opus din nou. În minutul 31, acelaşi Nuno Claro a reţinut mingea trimisă din cinci metri de Lazovic.
În minutul 60, Alcantara l-a deposedat pe Manolev, însă imediat după l-a călcat intenţionat pe picior, dar niciunul dintre arbitri nu a observat incidentul, astfel că fundaşul brazilian nu a primit nici măcar un avertisment.
Şi Dinamo a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de Panathinaikos Atena, într-un meci din Grupa F a Ligii Europa, în care a ratat un penalty prin Claudiu Niculescu, în minutul 88.
0-1, min. 78: Defensiva dinamovistă a respins greşit o minge, iar Karagounis a şutat de la aproximativ 25 de metri lângă stâlpul din dreapta porţii lui Dolha.
Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău, FC Timişoara, a fost şi ea învinsă, pe teren propriu, categoric de Dinamo Zagreb, scor 3-0, rezultat în urma căruia bănăţenii se află pe ultimul loc în Grupa A a Ligii Europa, cu un punct după două jocuri.
Cum s-au marcat golurile:
0-1, min. 8: Badelj a primit o minge în apropierea careului timişorean şi a şutat la colţul lung, minge la care Pantilimon nu a mai putut să intervină.
0-2, min. 52: Sammir a primit o pasă foarte bună în interiorul careului şi a şutat din prima, sub bară, fără şanse pentru goalkeeper-ul timişorenilor.
0-3, min. 59: Morales a pătruns pe partea dreaptă în careul timişorenilor şi l-a învins pe Pantilimon printr-un şut la colţul scurt .