Nationala de handbal masculin a Romaniei a ratat calificarea la CE-2008

Echipa nationala de handbal masculin a Romaniei a ratat calificarea la Campionatul European din 2008, desi a cistigat cu scorul de 34-33 (18-16) meciul cu reprezentativa similara a Suediei, din mansa retur a barajului de calificare, disputat, duminica, la Constanta.
Romania a ratat calificarea dupa ce in tur, in Suedia, a pierdut cu scorul de 25-36.
Atmosfera incendiara din sala de la Constanta i-a stimulat pe romani, care au marcat primii prin Jurca, 1-0. Elevii lui Risnita au parut mai motivati, mai montati decit in tur, inclusiv in aparare. Suedezii au luat conducerea 1-2, in minutul 4, prin pivotul Aarhenius, Jurca a egalat, pentru 2-2, dar extrema stinga, Kallman, a inscris pe contraatac, 2-3. Meciul a continuat cap la cap, cu nordicii avind totusi un avantaj moral dupa rezultatul din tur. Un sut devastator al interului Sania, de la mai bine de 10 metri, a dus scorul la 5-4, insa Romania nu a putut sa se desprinda.
In minutul 11 insa Iacob a inscris pentru 7-5, dupa ce pivotul Cozma a fructificat si el liber pe semicerc aducind sperante in tribunele arhipline. Doua minute mai tirziu, Romania conducea cu 9-7, gratie unei aruncari de la 7 metri, reusita de Iacob, dar desprinderea la 3 goluri a fost ratata de Ghionea, care s-a precipitat cu un sut anemic chiar pe centrul portii lui Beutler. Suedia a ratat si ea citeva atacuri ca facute, dar Beutler a salvat in extremis. Totusi, nu s-a putut opune lui Toma, care a marcat cu stil pentru 10-7, in minutul 15. Au urmat insa momente confuze pentru romani, jucatorii incercind sa marcheze de la 9 metri, indiferent ca erau intr-o pozitie buna sau nu, iar norocul lor a fost ca adversarii au facut la fel, astfel ca diferenta a ramas neschimbata, 11-8 (min. 17). Apararea a functionat incredibil in acea perioada, suedezii nestiind ce sa faca realmente cu mingea, pe care au pierdut-o, iar Mazilu a inscris pentru cea mai mare diferenta de pina atunci, 12-8. Cozma si apoi Sania, de doua ori, au dus scorul la 15-9, in timp ce nordicii ratau atac dupa atac.
In poarta, Beutel a fost scos si inlocuit cu Sandstrom, dar degeaba. Mazilu a marcat din nou 16-9 (min. 21), iar Suedia a continuat incredibil ratarile, debusolata complet. In minutul 23, Suedia marcase doar 2 goluri in ultimele 10 minute, iar Romania 9, ultimul prin Ghionea, pentru 17-9. Portarul Laufceac a aparat miraculos de la 7 metri, iar de cealalta parte, Iacob a transformat, pentru 18-9, cea mai mare diferenta de pina atunci, 8 goluri. Stanescu a facut minuni in poarta, dar in defensiva, Toma si Jurca, au fost eliminati cite 2 minute, acela fiind momentul cind tricolorii si-au pierdut cadenta si curajul. Suedia a profitat si s-a apropiat la 18-15 (min. 29). Spiritele s-au incins, mai ales ca Romania avusese 9 goluri, dar n-a marcat pret de 6 minute. Cu 35 de secunde inainte de pauza, pivotul Linders a marcat pentru 18-16, punctind scorul dupa 30 de minute. Pe cit de eficienti in primele 25 de minute, handbalistii romani au cedat in ultimele 5, jucind dezlinat, parca speriati ca pot atinge diferenta izbavitoare necesara calificarii, de 12 goluri, dupa 36-25 in tur.
La reluare, ambele formatii au jucat cu teama si cu greseli nepermise la acest nivel. Miza, dar si replica viguroasa a gazdelor din prima parte a jocului a pus Suedia in garda. Abia in minutul 33, Iacob a marcat de la 7 metri, 19-16, in timp ce Suedia ratase primele patru atacuri. Partida a continuat cu Romania in avantaj de 2-3 goluri (22-19, min. 37) si chiar 4, 23-19 si 23-20. "Jucam, jucam si ne calificam!", suna din tribune, galeria tricolorilor facindu-si datoria ca de fiecare data.
Cu 18 minute inainte de final, Ghionea a marcat pe contraatac, 26-22, dar apoi Romania rateaza de doua ori consecutiv, in superioritate numerica, salvind pina la urma in atac, Toma, pentru 27-22. In minutul 47, Nicolae a punctat de doua ori consecutiv, 29-24, dupa care au esuat doua angajari la pivot, Suedia apropiindu-se la 29-26. De cealalta parte, pivotul nordic Aarhenius facea ravagii pe semicercul Romaniei (30-27, min. 51). Alte doua ratari ale Romaniei, cumulate cu trecerea timpului si imposibilitatea de a-l opri pe Aarhenius, au convins cu 8 minute inainte de finalul partidei ca sperantele in calificare sint desarte, singura varianta de consolare fiind o victorie de palmares impotriva Suediei. Nordicii au egalat, 31-31 (min. 54) si 32-32 (min. 55), dar au parut sa nu mai forteze ultimele doua minute, intelegind parca frustrarea adversarilor si acceptind infringerea in retur, dar zimbind calificarii la Campionatul European din 2008.