Mihai Popa a decis soarta derby-ului de la Cireşu

• după etapa a 24-a liderii FC Urleasca şi Viitorul Cireşu au 7 puncte avans faţă de urmăritoarele lor • cu patru reuşite Viorel Banciu a fost golgeterul rundei

Derby-ul etapei a 24-a a Ligii a V-a a avut loc la Cireşu între prima clasată, Viitorul Cireşu şi echipa de pe locul al treilea, Voinţa Bărăganul. A fost o partidă viu disputată, care a trecut de nivelul valoric al acestui eşalon, soarta jocului fiind decisă de golgeterul gazdelor, Mihai Popa. În minutul 19, Mihai Popa a luat o acţiune pe cont propriu şi, de la 20 de metri, a şutat în vinclul porţii oaspeţilor. Gazdele au mai avut două mari şanse de a-şi majora avantajul, dar Ionuţ Dumitru (min. 35) a şutat peste transversală, iar cu două minute înainte de pauză, Florea a centrat în faţa porţii, dar Alexandru Popa a trimis mingea pe lângă poartă. La un sfert de oră de la reluare, Mihai Popa a încercat să recupereze mingea de la Dani Iorga, iar în dorinţa de a înlătura pericolul, fundaşul oaspeţilor a trimis mingea în propria poartă. Viitorul Cireşu a mai avut o mare şansă de a înscrie în minutul 79 însă după o acţiune personală Mihai Popa l-a driblat pe portar şi a trimis mingea pe lângă poartă, iar Viitorul s-a impus cu 2-0. Echipa de pe locul al cincilea, AS Bordei Verde a remizat, 1-1, la Viitorul Galbenu.

În Seria I liderul FC Urleasca a trecut lejer, cu 4-0, de Spicul Râmnicelu şi tot un succes categoric, 5-0, a obţinut Tricolorul Lanurile în deplasarea de la Grădiştea.

Podiumul în Seria I: 1 FC Urleasca 57 puncte, 2 Tricolorul Lanurile 50, 3 ACSC Cazasu 42.

Podiumul în Seria a II-a: 1 Viitorul Cireşu 54 puncte, 2 Viitorul Galbenu 47, 3 Voinţa Plopu 45.