Metalul LPS Buzău, coşmarul Daciei Unirea în amicale

Metalul LPS Buzău a ajuns coşmarul Daciei Unirea în partidele amicale. Buzoienii pregătiţi de Vali Stan au câştigat cu 2-1 vara trecută partida amicală cu Dacia Unirea pe Municipal, acum s-au impus cu 1-0 pe stadionul Siderurgistul, unicul gol al partidei fiind marcat de Mihai Ion, cu patru minute înainte de finalul testului de verificare. Brăilenii au avut numeroase ocazii de poartă, pe parcursul celor 90 de minute, buzoienii doar două, din care, pe ultima au fructificat-o la o gafă impardonabilă a fundaşului central brăilean Marin Iordache. Dacia Unirea a ratat o imensă şansă de a înscrie prin Stelian Nicoliţă (min.21), care nu a găsit spaţiul porţii de la doar doi metri după ce portarul Doboş a respins neglijent mingea şutată de Muscă. Replica buzoienilor a venit în minutul 25, când Dan Păun a pătruns pe partea dreaptă în careul brăilean şi a şutat la vinclul colţului scurt, însă Olaru, bine plasat, a acordat corner. Până la pauză Dima, Muscă, Ivan şi Stelian Nicoliţă au irosit alte patru şanse de a deschide scorul. La începutul reprizei secunde Nicoliţă şi Muscă nu au reuşit să profite de centrarea foarte bună a lui Gicu Iordache. Jocul a fost apoi unul de uzură, cu numeroase pase greşite, de o parte şi de alta. În minutul 80, Bardaş şi Kovacs au combinat în apropierea careului advers, ultimul a centrat în faţa porţii, însă Marin Iordache a şutat de la cinci metri peste transversală. Acelaşi jucător a trimis mingea în bară de la numai şase metri, în minutul 85. La faza imediat următoare, Marin Iordache a gafat în apropierea propriului careu într-un duel unu la unu cu Mihai Ion, buzoianul a şutat de la zece metri la colţul lung şi a marcat unicul gol al partidei. Brăilenii au încercat să restabilească egalitatea, însă nu au reuşit să marcheze, astfel că echipa din Liga a IV-a a câştigat amicalul disputat la Galaţi.

"Adversarii au avut două ocazii şi au marcat un gol, noi nu am reuşit să înscriem, cu toate că ne-am creat destule situaţii de gol. Am menajat patru titulari pentru că am vrut să testez câţiva jucători tineri din propria pepinieră, însă aceşti copii nu se ridică la pretenţiile noastre. De la următoarea partidă voi trimite în teren o echipă apropiată de cea care va juca în campionat. Mai avem trei meciuri amicale şi se reia campionatul, trebuie să fim pregătiţi pentru ceea ce a mai rămas din retur şi pentru turneul play off", a declarat Alin Pânzaru.

Dacia Unirea prima repriză: Olaru (min. 30: Mitrea) - Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - G. Gheorghe, Dima, Petean, G. Iordache - Muscă, S. Nicoliţă; Dacia Unirea repriza a doua: Mitrea (min. 60: Şt. Leu) - Iosofache, Moroianu, Olenic, Necoară - M. Iordache, Puşcaşu, P. Ioan, G. Iordache (min. 61: Bardaş) - Nicoliţă (min. 61: Mucuţă), Muscă (min. 61: Kovacs). Frunză, Onofraş, Enciu şi Roşu au fost menajaţi.
Metalul LPS Buzău: Doboş - Crăciun, Şt. Păun, Nedelea, Toader - Manea, M. Ion, Panaitescu, Lazăr - D. Păun, Radu. În repriza a doua au mai evoluat Ghiţă, Chirică, V. Leu, Adnan, Iacob, Pâslaru, Benga.