Meciuri spectaculoase în Cupa României - faza judeţeană

Cu toate că vremea nu a ţinut cu fotbaliştii, meciurile din etapa a treia a Cupei României - faza judeţeană au fost spectaculoase atât ca desfăşurare cât şi ca evoluţie a scorului. Pe stadionul "Ştefan Vrăbioru", Viitorul 2 Ianca şi Tricolorul Lanurile au făcut o frumoasă propagandă sportului rege. Stoican de la oaspeţi a trimis mingea în bară în minutul 5, apoi s-a jucat pe contre. Gabi Ciucaşu a reuşit un eurogol de la 35 de metri şi a adus-o pe Viitorul 2 Ianca în avantaj în minutul 25, însă cu trei minute înainte de finalul primei reprize, Merloi transformat o lovitură de la 11 metri şi Tricolorul Lanurile a restabilit egalitatea. Oaspeţii au trecut pe lângă gol la începutul părţii secunde, când Bertescu a şutat violent din interiorul careului, dar Bosoi a degajat mingea în afara terenului, apoi gazdele au irosit trei şanse de a marca prin Toni, Bratosin şi Grozea. Spre finalul meciului, gazdele au marcat golul calificării în faza următoare a competiţiei, prin Toni. "Cu toate că a plouat şi a fost destul de frig, a fost un meci spectaculos, cu multe ocazii de poartă. Oricare dintre cele două echipe putea câştiga acest meci", a declarat antrenorul Viorel Ciucaşu. Şi partida de la Unirea a avut o derulare spectaculoasă. La capătul primului sfert de oră Şoimii Unirea avea un avantaj de trei goluri, au înscris Matei de două ori şi Iordache, însă până la pauză oaspeţii au marcat de două ori şi au relansat partida. Marius Iorga şi Cătălin Bogdan au mai înscris în repriza a doua pentru gazde, iar Şoimii Unirea a câştigat cu 5-4 şi merge în faza următoare. Faza optimilor, la care vor participa cele patru echipe calificate Liga a V-a şi formaţiile din Liga a IV-a, va avea loc pe 13 aprilie.