Fotbal Liga a V-a

Meciuri peste nivelul Ligii a V-a la Cireşu şi Găiseanca

Mihai Popa a tranşat derby-ul de la Cireşu în favoarea gazdelor, iar Viitorul Cireşu îşi păstrează postura de lideră • jocul de la Tufeşti a durat doar patru minute şi a fost omologat cu 3-0 în favoarea echipei Dunărea Gropeni

Meciurile care au ţinut capul de afiş al etapei a 7-a, cele de la Cireşu şi Găiseanca, au depăşit cu mult nivelul acestui eşalon fotbalistic. Derby-ul de la Cireşu dintre Viitorul şi Avântul Mircea Vodă l-a avut în prim plan pe Mihai Popa. Atacantul gazdelor a fost cel mai bun jucător de pe teren, a marcat ambele goluri, dar a creat alte cinci - şase faze spectaculoase şi numai intervenţiile portarului oaspeţilor au făcut ca tabela să nu indice o diferenţă mai mare de scor. Viitorul Cireşu a deschis repede scorul, în minutul 5, când Mihai Popa a plecat într-o acţiune personală de la mijlocul terenului şi după o cursă de 40 de metri a şutat în dreapta portarului pentru 1-0. Alexandru Popa putea să mărească avantajul gazdelor, dar unul dintre fundaşii adverşi s-a culcat în calea balonului. Avântul Mircea Vodă a beneficiat de o lovitură liberă în minutul 28, însă mingea şutată de Fuior a trecut razant cu transversala. Cu toate că oaspeţii au făcut un joc tactic bun, Zinel Bulancea şi din nou Mihai Popa şi-au mai trecut numele pe lista ratărilor, la gazde, în prima repriză. În partea a doua jucătorii din Cireşu au mai irosit câteva situaţii de gol însă până la urmă Mihai Popa a înscris în minutul 74 şi a stabilit scorul final al partidei, 2-0, pentru Viitorul Cireşu, un succes care menţine această echipă pe primul loc în Seria a III-a.

Voinţa Găiseanca a marcat la ultima fază şi derby-ul s-a încheiat nedecis, 6-6

La Găiseanca, derby-ul dintre Voinţa din localitate şi Voinţa Făurei Sat a fost unul nerecomandat cardiacilor, fiecare formaţie a condus la două goluri diferenţă însă în final scorul a fost egal, 6-6. Voinţa Găiseanca a avut două goluri avans la pauză, 4-2, însă la reluare, după două gafe ale apărării gazdelor, demne de cascadorii râsului, oaspeţii au egalat la 4-4 apoi s-au desprins la 6-4. Vlăducă a redus din diferenţă în minutul 80, iar la ultima fază a meciului, tot el a obţinut un penalty pentru gazde. Cel mai bun jucător de pe teren, Mihai Mocanu, a transformat lovitura de pedeapsă şi meciul s-a încheiat cu un rezultat echitabil, 6-6.

Jocul de la Tufeşti a ţinut fix patru minute. În acel moment, Popârţac s-a accidentat, gazdele care au început jocul în 7 jucători au rămas în 6, iar arbitrul de centru a oprit meciul, astfel că rezultatul a fost omologat cu scorul de 3-0 în favoarea echipei Dunărea Gropeni.

Ordinea primelor clasate din Liga V-a este următoarea:

Seria I: 1 Dinamo Măxineni 19 puncte, 2 FC Urleasca 17 puncte, 3 Siretul Vădeni 16 puncte;

Seria a II-a: 1 Tricolorul Lanurile 21 puncte, 2 Voinţa Bărăganul 16 puncte, 3 Dunărea Gropeni 14 puncte;

Seria a III-a: Viitorul Cireşu 18 puncte, 2 Voinţa Plopu 16 puncte, 3 Voinţa Găiseanca 15 puncte.