UPDATE. VIDEO/ Meciuri interesante în prima zi a naţionalelor de box de la Brăila

joi s-au disputat 22 de meciuri, iar 9 s-au încheiat înainte de limită • brăileanul Vlad Sava şi-a asigurat medalia de bronz la categoria 81 kg • Andrei Arădoaie şi Mihai Nistor au fost pugiliştii cei mai aplaudaţi • nu au lipsit erorile de arbitraj

În prima gală a naţionalelor de box pentru seniori s-au disputat 22 de meciuri, iar 9 dintre ele s-au încheiat înainte de limită. Singurul boxer brăilean care a urcat pe ring, Vlad Sava, a câştigat într-o manieră categorică disputa cu arădeanul Cătălin Roşu. Un lucru inedit s-a petrecut la meciul al 15-lea, cel de la categoria 81 kg, în care, nejustificat, în repriza a treia stelistul Rafael Bucura a părăsit ringul şi a fost descalificat. Au fost şi două decizii eronate din partea arbitrilor, ambele sancţionate îndelung de publicul spectator din Sala Polivalentă.

În prima zi a Campionatului Naţional de box pentru seniori, favoriţii s-au impus înainte de limită. Cea mai rapidă victorie, după doar 10 secunde din prima repriză, i-a aparţinut ploieşteanului Tiberiu Porcoi. Acesta l-a forţat pe antrenorul clujeanului Ionuţ Iancu să arunce prosopul pentru a-şi salva elevul de la un KO. În ovaţiile iubitorilor de box din Brăila dinamovistul Andrei Arădoaie s-a impus într-o manieră clară în faţa lui Ionuţ Mareş, iar campionul mondial în versiunea AIBA pro boxing, Mihai Nistor, a avut nevoie de o singură repriză pentru a tranşa meciul cu Adrian Popuţea de la Zalău.

La primul său meci oficial la categoria 81 kg, brăileanul Vlad Sava, pugilist pregătit de George Perţea şi Gigi Moise, s-a impus cu 3-0 în faţa arădeanului Cătălin Roşu şi are deja asigurată medalia de bronz. Supărat pe felul în care arbitrul a condus lupta, stelistul Rafael Bucura a părăsit ringul la jumătatea reprizei a treia, a aruncat mănuşile şi a plecat la cabine, iar decizia de învingător i-a fost acordată în mod corect ploieşteanului Georgian Popescu. Arbitrii şi-au dat deja în stambă şi i-au făcut cadou calificarea în semifinale, la categoria 64 kg lui Florin Şchiopu de la CSM Călăraşi, deşi toată lumea din Polivalentă a condiderat că adevăratul învingător a fost Nicuşor Ciobanu de la Bacău. Antrenorul Neculai Cara a protestat minute în şir, însă decizia a rămas neschimbată. Tot la această categorie Gheorghe Suciu a fost declarat învingător în meciul cu Adrian Botuşan cu toate că acesta din urmă a fost mult mai activ şi a punctat de mai multe ori decât adversarul său.

Rezultatele tehnice din prima gală:

Categ. 52 kg: Sergiu Moraru (Zalău) c.p. - Dănuţ Ocheşel (Metrorex)

Categ. 52 kg: Sebastian Arbuz (Bacău) c.p. - Bogdan Marinaşi (Craiova)

Categ. 60 kg: Eduard Tudoran (Călăraşi) c.p. - Viorel Berceanu (Metrorex)

Categ. 60 kg: Ştefan Marcu (Farul) c.p. - Mihai Lazăr (Timişoara)

Categ. 60 kg: Răzvan Andreiana (Dinamo) c.p. - Norbert Cojocaru (Cluj)

Categ. 64 kg: Florin Şchiopu (Calaraşi) c.p. - Nicuşor Ciobanu (Bacău)

Categ. 64 kg: Cezar Andrieşi (Năvodari) TKO R1 - Leonard Ignat (Steaua)

Categ. 64 kg: Daniel Costea (Călăraşi) TKO R1 – Ovidiu Corjin (Timişoara)

Categ. 64 kg: Gheorghe Suciu (Sibiu) c.p. - Adrian Botuşan (Suceava)

Categ. 69 kg: Ninel Gheorghe (Dinamo) c.p. - Nicu Chiorean (Cluj)

Categ. 69 kg: Karol Szabo (Cluj) c.p. - Alin Giurgea (Focşani)

Categ. 75 kg: Adrian Fieraru (Slatina) TKO R2 – Vasile Cojocaru (Năvodari)

Categ. 81 kg: Vlad Sava (Brăila) c.p. - Cătălin Roşu (Arad)

Categ. 81 kg: Irinel Olaru (Craiova) c.p. - Adrian Ciobanu (Slatina)

Categ. 81 kg: Georgian Popescu (Petrolul) câştigă prin descalificarea adversarului, Rafael Bucura (Steaua)

Categ. 81 kg: Andrei Arădoaie (Dinamo) TKO R2 – Ionuţ Mareş (Olimpia)

Categ. 91 kg: Marius Tătar (Arad) TKO R1 – Marian Georgescu (Târgovişte)

Categ. 91 kg: Cătălin Cristea (Târgovişte) TKO R3 – Doru Livadariu (Timişoara)

Categ plus 91 kg: Lucian Atănăsoaie (Bacău) c.p. - Alexandru Stoica (Steaua)

Categ. plus 91 kg: Tiberiu Porcoi (Ploieşti) TKO R1 – Ionuţ Iancu (Cluj)

Categ. plus 91 kg: Ionel Osvat (Oradea) TKO R1 – Daniel Burciu (Dinamo)

Categ. plus 91 kg: Mihai Nistor (Steaua) TKO R2 – Adrian Popuţea (Zalău)