Meciuri echilibrate în etapa a 2-a a Cupei primăverii la fotbal în sală

• în această rundă s-au “duelat” echipele din grupele B şi D • după primele etape Pricons, Armata şi Penitenciarele au câte două victorii

În etapa a 2-a a Cupei primăverii, joi după-amiază, s-au “duelat” echipele aflate în grupele B şi D. De data aceasta nu au mai existat diferenţe mari de scor, pentru că partenerele de joc au avut loturi echilibrate valoric.

Poliţia şi BRN au deschis etapa cu un meci echilibrat, cu ocazii de o parte şi de alta. La pauză Poliţia a condus cu 1-0 graţie reuşitei lui Alexandru Şchiop. În partea a doua a partidei BRN a trecut pe lângă egalare, dar în minutul 32 Şchiop a realizat “dubla”, iar Poliţia s-a impus cu 2-0.

Echipa jandarmilor, la care au excelat Vali Vumitrana şi Cătălin Lipan, a câştigat cu 6-4 partida cu Biroul de Combatere a Crimei Organizate (BCCO), după ce la pauză scorul a fost egal, 3-3. Valentin Niţă a adus-o pe BCCO în avantaj în minutul 5, dar Vali Dumitrana (min. 15) a restabilit egalitatea după o pasă a lui Lipan. La faza imediat următoare rolurile s-au inversat, Dumitrana a fost servant la golul de 2-1 marcat de Cătălin Lipan. În minutul 18, Silviu Moldoveanu a marcat în propria poartă şi Jandarmii conduceau cu 3-1. Dar până la pauză BCCO a înscris de două ori prin Niţă şi Mihăiţă Moldoveanu astfel că după primele 30 de minute scorul a fost egal, 3-3. Repriza a doua a aparţinut formaţiei Jandarmii. Lipan a dus scorul la 4-3, iar Lazăr l-a majorat la 5-3, la abele goluri servant fiind Dumitrana. Ionuţ Cozma a redus din diferenţă, dar Lipan a marcat la ultima fază a meciului, iar Jandarmii s-au impus cu 6-4.

Yazaki a înscris de trei ori în prima repriză prin Coteţ, Marcu şi Munteanu în poarta celor de la Ronţăilă. În repriza a doua nu s-a mai marcat niciun gol astfel că Yazaki a câştigat meciul cu 3-0.

În ultimul meci al serii Penitenciarele, pentru care au marcat Aurel Corneanu,  Ciprian Chiojdoiu, Marius Coman şi  Cosmin Mucea s-a impus cu 4-1 în faţa formaţiei Inspectoratului Şcolar, unicul gol al formaţiei profesorilor fiind înscris de Ionuţ Micu.