Meciul de la Tichileşti a depăşit cu mult nivelul acestui eşalon

Aşa cum era de aşteptat, în prima etapă a sezonului de primăvară s-au consemnat rezultate surpriză. Cea mai mare dintre ele a fost cea de la Dudeşti, acolo unde "lanterna roşie" a seriei a doua, Spicul Zăvoaia s-a impus la scor, 5-2, pe terenul echipei de pe poziţia a treia, Comagrim Dudeşti. Tot la acest capitol poate intra remiza de la Bărăganul dintre echipa gazdă Voinţa Bărăganul şi lidera seriei, Voinţa Plopu. CF Brăila s-a impus cu 8-0 în partida cu Înfrăţirea Gemenele însă rezultatul nu a fost omologat încă, deoarece echipa din Gemenele a depus o contestaţie în care a specificat faptul că o serie de juniori de la echipa de juniori A de la CF Brăila care au jucat sâmbătă cu Farul Constanţa, au fost folosiţi şi duminică. Partida de la Tichileşti dintre Dunărea şi Tricolorul Lanurile a depăşit cu mult nivelul acestui eşalon fotbalistic. Oaspeţii au dominat clar în prima repriză însă au marcat doar o singură dată prin Văsii în minutul 23. La două minute de la reluare Tricolorul Lanurile a obţinut o lovitură de la 11 metri, Stoican a marcat şi partida părea jucată. Pe fondul unei relaxări premature a oaspeţilor, gazdele au preluat iniţiativa şi după mai multe ratări, au reuşit să reducă din diferenţă prin Tudor (min. 90). În cel de-al treilea minut de prelungire al părţii secunde Dunărea Tichileşti ar fi putut egala însă Tudor a ţintit bara şi partida s-a încheiat cu victoria la limită a formaţiei vizitatoare. Supărare mare la Făurei Sat acolo unde, conform oficialilor locali, echipa gazdă, Voinţa, a pierdut pe mâna arbitrilor partida cu AS Bordei Verde. Numai că jucătorii echipei gazdă au încurcat porţile. Mai precis, ambele goluri ale oaspeţilor, au fost autogoluri semnate de Mocanu (min. 83) şi Spânu (min. 93), deci în acest caz, vinovaţii pentru această înfrângere trebuie căutaţi în altă parte.
În seria întâi pe primul loc a trecut Siretul Vădeni cu 30 de puncte, golaveraj 45-16, locul al doilea este ocupat de Tricolorul Lanurile 30 puncte (42-23) iar al treilea de CF Brăila II cu 27 de puncte, golaveraj 49-15. Pe poziţia a patra, tot cu 27 de puncte dar cu un golaveraj inferior, se află Dunărea Tichileşti.
Podiumul în seria a doua este ocupat în ordine de Voinţa Plopu 37 puncte, AS Bordei Verde 36 puncte, Comagrim Dudeşti 33 puncte.