Meci de Liga a II-a la Chiscani

• Sportul şi AFK Csikszereda Miercurea Ciuc au oferit un frumos spectacol fotbalistic • Bajko a marcat în minutul 89, iar oaspeţii au câştigat cu 1-0 • după aspectul jocului un rezultat de egalitate ar fi fost însă echitabil

Sportul Chiscani şi AFK Csikszereda Miercurea Ciuc au oferit marţi, în prima etapă intermediară din Liga a III-a, un spectacol fotbalistic de nivelul eşalonului al doilea al fotbalului românesc. La cea mai bună evoluţie de pe teren propriu din acest campionat, Sportul Chiscani a început în forţă meciul şi doar după 20 de secunde Bogoş a centrat în careul oaspeţilor, iar unul dintre apărători a şters mingea cu mâna, însă arbitrul de centru a considerat că nu se poate acorda penalty. În următoarele cinci minute Vali Durbacă a irosit două şanse de a deschide scorul. Atacantul gazdelor, Vali Durbacă (min. 10) a şutat înşelător, dar portarul Nagy a reuşit să prindă mingea în doi timpi din faţa lui Chihaia şi Gaşpar. Patru minute mai târziu, a fost rândul celor din Miercurea Ciuc să treacă pe lângă gol. AFK Csikszereda a beneficiat de o lovitură liberă de la 30 m, mijlocaşul de doar 19 ani, Gyorgyi a şutat cu efect, dar Ghighimoc a reuşit să devieze în corner, mingea care se ducea sub transversală. Sportul Chiscani a mai avut o şansă de gol în minutul 16, însă mingea şutată de Bogoş a fost scoasă de la rădăcina barei de Nagy. Au urmat câteva minute de dominare ale oaseţilor, dar Ghighimoc a avut două intervenţii foarte bune la şuturile lui  Gyorgyi din minutele 25 şi 30. Portarul gazdelor a mai avut o şansă în minutul 32 când mingea şutată de Bajko a lovit bara din dreapta. Ultima şansă de gol a primei reprize a aparţinut echipei gazdă, Liviu Boariu a centrat din corner, dar niciunul dintre colegii lui din avanposturi nu au reuşit să trimită mingea în plasă.

Portarul Nagy eroul reprizei a doua

Repriza a doua a fost dominată de echipa gazdă, însă toate eforturile elevilor antrenorului Georgel Pascu au fost spulberate de portarul oaspeţilor Nagy. La trei minute de la reluare, Sportul a obţinut o lovitură liberă la 16 m, Costache a şutat plasat, însă portarul oaspeţilor a deviat mingea în corner. Aceeaşi fază s-a repetat şi în minutul 58, Bogoş a şutat la semiînălţime, dar Nagy s-a întins ca un arc şi a scos mingea de la rădăcina barei. Abia la jumătatea reprizei a doua oaspeţii au replicat printr-o acţiune a celui mai bun jucător de pe teren, Gyorgyi (min. 68), acesta a centrat, însă Bajko a trimis mingea, cu capul, peste poartă. Au urmat două imense ocazii de gol, câte una de fiecare parte, irosite pe rând de Vali Durbacă (min. 77), pentru gazde, şi Bajko (min. 88) pentru oaspeţi, la ambele portarii au fost în prim plan. Nagy a fost imbatabil la şutul din patru metri al lui Vali Durbacă, Ghighimoc a avut un reflex salvator la reluarea lui Bajko. În penultimul minut de joc al reprizei a doua Gyorgyi a centrat în faţa porţii, iar Bajko a marcat unicul gol al partidei. În urma acestei victorii AFK Csikszereda Miercurea Ciuc a preluat şefia Seriei întâi, iar Sportul Chiscani rămâne pe poziţia a 11-a.

Sportul Chiscani: Ghighimoc – C. Boariu, Ioniţă, Pârlog, Smeu – Gaşpar, Bogoş, Costache, L. Boariu – Chihaia, V. Durbacă.

AFK Csikszereda: Nagy – Szekely, Galia (min. 62: Csigzer), Lorinoz, Vizi -  Gyorgyi, Tanko (min. 25: De Oliveira), Savin, Csuros (min. 75: R. Ilyeş) – Majzic (min. 67: Crinbalmos), Bajko.