Matematic, Dacia Unirea este prima echipă retrogradată din Liga a II-a

• echipa brăileană a pierdut cu 2-0 partida de pe Municipal cu FC Argeş • oaspeţii au beneficiat de un penalty dar Moldoveanu a parat mingea şutată de Florescu

Conform aşteptărilor, Dacia Unirea a pierdut cu 2-0 partida cu FC Argeş, astfel că, după etapa a 33-a, echipa pregătită de Florentin Petre este retrogradată matematic din Liga a II-a.

Meciul de pe Municipal a fost unul plictisitor, oaspeţii au tratat cu superficialitate jocul în prima repriză, echipa gazdă s-a zbătut să nu primească gol, astfel că la pauză, după 45 de minute în care fotbalul a lipsit cu desăvârşire, scorul a fost egal, 0-0.

Doar faza din minutul 26 a mai descreţit frunţile puţinilor spectatori care mai vin la Municipal. Atunci, Năstăsie putea deschide scorul, dar a şutat slab de la marginea careului mic şi Moldoveanu a reţinut mingea.

Oaspeţii au ieşit decişi de la cabine să tranşeze partida în favoarea lor şi, la două minute de la reluare, puteau deschide scorul, dar mingea şutată de Năstăsie a fost deviată peste transversală de Moldoveanu. Alin Popa a fost faultat în careu de Băluţă în minutul 50 şi FC Argeş a obţinut un penalty, Florescu a şutat în stânga portarului Moldoveanu dar a acesta a intuit colţul şi a respins mingea în faţă. A urmat un contraatac al gazdelor finalizat cu un şut din alergare al lui Konyeha, dar Grecu a fost la post.

FC Argeş a continuat să atace şi în minutul 52 Popa a centrat din corner, Buhăescu a trimis mingea în plasă de la marginea careului mic şi şi-a adus echipa în avantaj. Buhăescu a avut şansa de a realiza “dubla” în minutul 56 dar în acea fază, de la 3-4 metri, atacantul oaspeţilor l-a luat la ţintă pe Moldoveanu. Echipa vizitatoare şi-a dublat avantajul în minutul 62 când Florescu a şutat de la marginea careului mare fără speranţe pentru portarul Daciei Unirea.

Cu opt minute înainte de finalul reprizei a doua, FC Argeş ar fi putut marca şi al treilea gol, Barbu a intrat în careul gazdelor, l-a driblat pe Moldoveanu dar în loc să trimită mingea în plasă i-a pasat lui Enceanu care se afla în ofsaid şi tabela nu s-a mai modificat.

Dacia Unirea: Moldoveanu – Coteţ, Moroianu, Diakite (min.62: Sava), R. Băluţă – Robu, Mihalcea, Van den Driest, Ciucureanu (min.72: Băcanu) – Konyeha (min. 59: Cheleş), Jalow.

FC Argeţ: Grecu – Tofan (min.77: Nilă), Vişa, Hreniuc, Stan – Costin, A. Popa (min.63: Buleică), I. Năstăsie (min.63: Enceanu), Florescu – Barbu, Buhăescu.