Marko Levishyn a câştigat etapa de la Brăila a Cupei Macec

• ucrainianul a fost urmat în clasament de bulgarul Milen Manev şi slovacul Patrik Buri • Andrei Popa a fost cel mai bine clasat alergător român

Sâmbătă, 17 sportivi din România, Ucraina, Bulgaria, Polonia, Ungaria şi Slovacia au participat la etapa a 2-a a Cupei MACEC, iar la finalul celor 20 de manşe doi alergători au acumulat câte 14 puncte, ucrainianul Marko Levishyn şi bulgarul Milen Manev. Câştigător a fost desemnat Marko Levishyn, pentru că s-a impus în manşa directă. Locul al treilea i-a revenit lui Patrik Buri din Slovacia.  Practic, manşa a 14-a a decis câştigătorul etapei de la Brăila. În această manşă câştigată de Levishyn, bulgarul Manev s-a clasat pe locul al doilea, iar Buri a abandonat. Andrei Popa a acumulat 6 puncte şi a obţinut în final locul al 9-lea, aceasta fiind cea mai bună clasare a unui sportiv român la această competiţie.

Etapa de la Brăila nu a fost lipsită de evenimente neplăcute. Cu 4 puncte după primele două manşe, Marian Gheorghe a căzut în manşa a 9-a, a avut nevoie de intervenţia medicilor de pe autosanitară şi nu a mai concurat deşi putea obţine o clasare foarte bună. Marian Gheorghe, care a fost salvat de la o accidentare foarte gravă de pernele gonflabile, la fel ca şi alţi alergători, a picat în capcana anumitor zone ale pistei din zona tribunei întâi sau a unora de pe turnante, îmbibate cu prea multă apă.

Marian Gheorghe, Alexandru Toma şi Gabriel Comănescu au acumulat câte 4 puncte fiecare. Florin Barabaşu, Sorin Popa, Ştefan Popa au obţinut câte 2 puncte. Rezerva Ştefan Căpităneanu nu a concurat în această etapă.

După primele două etape ale Cupei MACEC, lider este Marko Levishyn (Ucraina) cu 25 de puncte, locul al doilea este deţinut de bulgarul Milen Manev, cu 21 de puncte, iar al treilea de polonezul Krystian Stefanou, cu 15 puncte.