Marian Iordache şi-a făcut cadou un gol în ziua în care a împlinit 20 de ani

• Sportul Chiscani a câştigat cu 3-2 partida cu Delta Dobrogea Tulcea • este primul succes obţinut de echipa din Chiscani pe teren propriu în acest campionat • o victorie deschisă de “dubla” lui Marius Coman

Sportul Chiscani a obţinut prima victorie pe teren propriu din acest campionat, 3-2, în partida cu o vecină din subsolul clasamentului, Delta Dobrogea Tulcea, însă una cu destule emoţii pe final, deşi, conform raportului marilor ocazii de gol, echipa gazdă ar fi trebuit să se impună la un scor categoric. Este un important succes la care a contribuit Marian Iordache, sărbătoritul zilei, cel care a marcat golul al treilea al gazdelor şi astfel şi-a făcut un frumos cadou cu prilejul zilei sale de naştere. Iar în vestiar colegii i-au cântat “Mulţi ani trăiască”.

Pe ansamblu meciul a avut ritm şi multe ocazii de poartă. Prima situaţie periculoasă de poartă a aparţinut gazdelor, Cristian (min. 10) a centrat în careul advers dar Preda şi Vârlan nu au reuşit să devieze mingea în poartă. Tulcenii au ripostat printr-un contraatac rapid la finalul căruia Dragomir a trimis mingea peste poartă. Sportul a avut din nou şansa de a deschide scorul dar mingea centrată din corner de Vârlan a fost trimisă cu capul, peste transversală, de Coman. În penultimul minut de joc al primei reprize tulcenii au irosit o dublă mare ocazie de a deschide scorul dar Jipa şi apoi Iancu, nu au reuşit să-l învingă pe Constandache, portarul gazdelor având două parade spectaculoase pentru a păstra tabela intactă. Atacantul formaţiei din Chiscani, Marius Coman, a mai irosit o şansă de a înscrie, în situaţie de unu la unu, cu portarul Preda şi prima repriză s-a încheiat la egalitate, 0-0.

Golurile au venit în repriza a doua

Jucătorii Sportului au revenit pe teren decişi să tranşeze partida în favoarea lor şi, după două ocazii semnate de Ionuţ Cristian, au deschis scorul în minutul 50, prin Marius Coman, care a şutat sub transversală şi a înscris un eurogol. Putea fi 2-0 trei minute mai târziu, însă Costache şi Coman, în aceeaşi fază, l-au luat la   ţintă pe portarul Eduard Preda. Gazdele şi-au mărit avantajul, a fost 2-0, în minutul 55, când Iordache a centrat în faţa porţii şi Marius Coman a realizat “dubla”. Pe contraatac, în minutul 60, Delta Tulcea a redus din diferenţă, tot după un gol spectaculos înscris de Marian Popescu, care a reluat mingea, cu capul, în vinclul porţii apărate de Constandache. Sportul Chiscani a continuat să atace periculos poarta adversă, iar în minutul 69 a obţinut un penalty, după un fault în careu al lui Avram asupra lui Gigel Costache. Marian Iordache a înscris şi Sportul Chiscani avea din nou două goluri avantaj. Dar gazdele s-au relaxat prematur şi Delta Tulcea a înscris prin Andrei Ioniţă şi începea să spere la un rezultat pozitiv. Cristian putea aduce liniştea în tabăra gazdelor dar a irosit o mare şansă de a înscrie în minutul 75, iar cu şase minute înainte de final, din cădere, Silviu Crăciun a trimis mingea razant cu bara din dreapta a porţii oaspeţilor. Tulcenii au încheiat partida în atac însă nu au reuşit să înscrie golul egalizator, iar Sportul Chiscani s-a impus cu 3-2.

Sportul Chiscani: Constandache – Bălan, Preda, Pârlog, Boga – Vârlan, Căldăraru (min. 89: Chihaia), Ndigwe (min. 51: Costache) - Iordache (min. 80: S. Craciun), Coman (min. 66: Vlad), I. Cristian.