Lupta pentru promovare in seria I s-a incins

Ghinionul a lovit simbata toate formatiile angrenate in acest moment in lupta pentru promovare, "buturugile mici" fiind cele ocrotite de soarta in etapa a 13-a.
Prima si cea mai mare surpriza s-a produs la Snagov unde penultima clasata a reusit, cu ambitie si determinare, sa invinga Petrolul Ploiesti.
Dupa o prima repriza echilibrata a urmat o a doua in care efortul ilfovenilor s-a materializat printr-o reusita a virfului de atac Radulescu. Cu toate ca gazdele au continuat in aceeasi nota ofensiva, noul intrat in tabara petrolista, Sagna, a reusit sa restabileasca egalitatea, in minutul 72.
Euforia oaspetilor a fost frinta brusc dupa numai opt minute, cind Florea a marcat pentru 2-1 si astfel noul antrenor al echipei FC Snagov, Laurentiu Tudor, a impuscat doi iepuri dintr-un foc: a debutat cu victorie ca principal si si-a invins totodata fostul profesor, pe Marin Barbu.
Spre deosebire de FC Snagov care si-a valorificat avantajul terenului propriu, Gloria Buzau a obtinut un succes cu un rezultat de forfait, pe terenul ocupantel locului secund, Prefab. 05 Modelu.
Oaspetii au condus cu 2-0 la pauza gratie dublei lui Mutiu si au mai lovit o data, cu cinci minute inainte de final prin antrenorul - jucator, Viorel Ion.
Prin aceasta victorie, Gloria a urcat un singur loc in clasament in timp ce Prefab. Modelu a coborit doua trepte, ocupind dupa aceasta runda pozitia a patra.
Tot la capitolul rezultate nescontate se incadreaza si victoria brailenilor la Sacele. Obisnuiti, in ultima perioada, sa tot fie victime sigure, elevii lui Ionel Iuga au avut o prestatie foarte buna in disputa cu FC -ul din Sacele, au jucat la rezultat si au reusit o victorie extrem de pretioasa, care cu siguranta va conta in stabilirea ierarhiei la finalul turului.

FC Brasov nu a profitat de superioritatea numerica la Tulcea

Vineri, in partida inaugurala a rundei, duelul ex-divizionarelor A FCM Bacau - Sportul Studentesc a fost cistigat, mai clar decit o arata scorul, de catre moldoveni. Golul bacaoanilor a fost inscris de Marian Tanasa in repriza a doua insa gazdele au ratat nepermis de mult pe parcursul celor 90 de minute. In urma acestui succes, FCM Bacau a iesit din zona retrogradarii, urcind pe pozitia a 12-a.
Derby-ul etapei s-a disputat sub Timpa, acolo unde Forex-ul, lidera de pina acum a campionatului, a primit vizita formatiei CS Otopeni. Singurul gol al partidei a fost marcat de catre ex-braileanul Anton Petrea chiar in debutul intilnirii si formatia la care mai activeaza alti doi fotbalisti care au trecut prin curtea Daciei Unirea, Dicu si Margarit a plecat de la Brasov cu toate punctele.
Forexul a fortat egalarea insa CS Otopeni s-a asezat bine in teren si a inchis toate culoarele spre propria poarta. Brasovenii ar fi putut marca totusi in minutul 76, dar mingea trimisa cu capul de Simion a lovit bara transversala. Forex a pierdut derby-ul, fapt ce a facut ca lupta pentru promovare, in seria I, sa se incinga si mai tare.
O alta partida incendiara s-a derulat la Tulcea intre Delta si FC Brasov. Chiar daca au fost stimulati de prezenta in tribuna a viitorului presedinte Dinu "Vama", brasovenii nu au obtinut decit o remiza in fata Deltei cu toate ca din minutul 19, dupa eliminarea lui Mocanu, gazdele au jucat in inferioritate numerica.

Dunarea s-a impus cu dificultate in fata "lanternei" Chimia Brazi

O prestatie buna in aceasta runda a avut si "lanterna", Chimia Brazi care, dupa ce a pastrat tabela intacta pina la pauza, la Galati, a reusit sa deschida scorul prin Irimescu insa bucuria prahovenilor a fost de scurta durata deoarece fostul jucator al Daciei, Iulian Bogos, a reusit sa restabileasca egalitatea dupa numai sase minute. Mogos a marcat pentru 2-1 si a adus astfel galatenilor o victorie meritata si un salt de trei locuri in clasament.
Tot cu 2-1 a castigat si FC Botosani disputa cu FCM Cimpina, cu singura deosebire ca in aceasta partida, rezultatul s-a stabilit inca de la pauza.
Dupa o evolutie mai putin concludenta, Dunarea Giurgiu a reusit sa invinga in deplasare pe Cetatea Suceava, dupa ce la pauza scorul fusese egal, 0-0.