Lupta pentru promovare se ascute in Liga a II-a

Etapa a 10-a a fost din nou una zbuciumata, formatiile vizitatoare reusind sa obtina doua victorii si trei rezultate de egalitate, in opt partide (intilnirea dintre Dunarea Giurgiu si Delta Tulcea s-a aminat pentru data de 15 octombrie).
Derby-ul etapei s-a derulat la Brasov, intre doua foste divizionare A si actuale pretendente la revenirea pe prima scena, FC Brasov si Petrolul Ploiesti. Partida a fost una foarte importanta pentru antrenorul brasovenilor, Aurel Sunda, care si-a jucat ultima carte ca antrenor al acestei echipe, el avind in acest sens un ultimatum de la patronul Ioan Neculae.
Desi au dominat teritorial, elevii lui Sunda au pierdut lamentabil acest meci, spre disperarea antrenorului, care este posibil sa nu mai astepte sedinta din aceasta saptamina in care cu siguranta va fi demis si sa incheie pe cale amiabila conturile cu gruparea de sub Timpa.
Partida a inceput cu ghinion pentru FC Brasov deoarece Flavius Moldovan a marcat in propria poarta, insa totul parea sa se schimbe in favoarea gazdelor dupa reusita lui Viorel Gheorghe din minutul 63. Gazarii au stat "la pinda" si in minutele de prelungire au dat lovitura prin Marinescu, obtinind un succes care i-a propulsat pe locul al doilea in clasament.
Continuindu-si traseul foarte bun din acest tur, Prefab. 05 Modelu nu i-a lasat nici o sansa "lanternei" Chimia Brazi si a reusit sa obtina cea de-a doua victorie in deplasare.

Remize strategice la Forex si FC Botosani

Beneficiarele remizelor in deplasare au fost Cetatea Suceava, Dunarea Galati si FCM Bacau. Daca remiza de la Cimpina pare un rezultat normal, celelalte doua se inscriu in sfera surprizelor si a curiozitatilor. De altfel, in acest tur de campionat au surprins o serie de rezultate in care au fost angrenate Cetatea, FC Botosani si in aceasta "hora" a intrat acum si Forex. Rezultatul de egalitate de la Brasov nu a modificat pozitia Forexului, care ramine in continuare lider, dar a dat un dram de speranta Cetatii, formatie care a intrat pare-se intr-un soi de cerc vicios, in care a cedat puncte, ajungind in cea de-a doua parte a clasamentului.
Distanta dintre lidera si ocupanta locului secund, Petrolul Ploiesti, este in acest moment de doar trei puncte care ar putea fi anulate in runda urmatoare, deoarece ploiestenii vor evolua pe teren propriu in compania Gloriei Buzau, in timp ce echipa lui Adrian Hirlab se va deplasa la FCM Bacau.

CF Braila a luat o gura de oxigen

CS Otopeni este cu siguranta echipa care nu numai ca arbitreaza lupta pentru primele doua locuri, dar are ea insasi sanse reale de a promova. Dicu et comp. au realizat scorul etapei in fata Gloriei Buzau si a urcat pe locul al treilea, fiind la doar un punct de Petrolul.
In afara de fostul capitan al Daciei, pe lista marcatorilor s-au aflat Florin Sandu si Nicolau, iar la co-autori Margarit, fost si el component al echipei fanion a orasului Braila.
Dupa sase etape, CF Braila a reusit sa cunoasca din nou gustul succesului, invingind cu 2-0 penultima clasata, FC Snagov. In jocul brailenilor se poate vorbi de un usor reviriment, insa nu trebuie omis faptul ca, pe Municipal, simbata trecuta, a venit cea mai slaba formatie, una chiar mai "subtire" valoric decit "lanterna" Chimia Brazi.
Cel de-al treilea succes al etapei l-a obtinut Sportul Studentesc. Soarta partidei s-a stabilit inca din prima repriza, mai precis pina in minutul 35, cind Dumitru a marcat unicul gol al formatiei vizitatoare, FC Sacele. Pina in acel moment dominarea studentilor fusese concretizata in urma reusitelor lui Patriche si Curelea. Dupa minutul 35 gazdele au cautat sa-si conserve rezultatul si au reusit in fata unei formatii care practic nu a crezut in sansa ei.