Luceafărul Brăila a câştigat Cupa Prosport

echipa pregătită de profesorul Nicuşor Baldovin a primit şi trei premii speciale • la competiţia de la Focşani au participat opt echipe

Echipa de fotbal Luceafărul Brăila a câştigat ediţia 2017 a Cupei Prosport la fotbal, la grupa de vârstă 2006. La competiţia de la Focşani au participat opt formaţii, acestea au fost împărţite în două grupe şi s-a jucat sistem turneu. Luceafărul a obţinut trei succese, 3-2 cu echipa gazdă a turneului, Prosport Focşani, 10-0 cu Juniorul Galaţi şi 18-0 cu ACS Odobeşti şi s-a clasat pe primul loc în serie. În semifinale echipa brăileană pregătită de profesorul Nicuşor Baldovin a jucat în compania celor de la CSM Rm. Sărat, iar la finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 4-4, astfel că pentru desemnarea finalistei s-au disputat loviturile de departajare, câştig de cauză având jucătorii de la Luceafărul Brăila, care au marcat de trei ori, în timp ce adversarii lor au înscris un singur gol. Finala turneului s-a disputat între Luceafărul Brăila şi FC Bacău, meciul s-a încheiat nedecis, 1-1, iar după penalty-urile de departajare brăilenii s-au impus cu 2-0 şi au câştigat turneul. Luceafărul şi-a mai trecut în cont şi trei premii speciale: cu 14 reuşite, Cosmin Ştefănescu a fost desemnat golgeterul turneului, Florin Lazăr a primit diploma pentru cel mai tehnic jucător, iar Mario Roşianu, pe cea de cel mai bun portar.

Toţi jucătorii noştri s-au mobilizat exemplar la acest turneu, iar rezultatul s-a văzut: au câştigat competiţia, dar şi trei premii speciale. Avem din nou o generaţie de copii foarte talentaţi care, dacă vor continua să se pregătească serios, vor ajunge să calce pe urmele celor care au plecat de la noi la echipe precum Viitorul, Dinamo sau Universitatea Craiova”, a declarat profesorul Nicuşor Baldovin.

Lotul echipei Luceafărul: Mario Roşianu, Adrian Stoica, Cosmin Damaschin, Florin Lazăr, Adrian Ghiţă, Cosmin Ştefănescu, Alin Marin, Mario Naiman, Sabin Stoica, Ştefan Gafon.