LPS Brăila - Danubius Galaţi 24-23 (11-16): Derby cu final fericit pentru elevele lui Cristian Preda

Partida derby dintre LPS Brăila şi Danubius Galaţi, din grupa C a Campionatului Naţional de handbal rezervat junioarelor III, disputată joi după-amiază, la Brăila, a fost una spectaculoasă, cu răsturnări de scor şi cu un final de infarct pentru spectatorii aflaţi la sala LPS. Dar cu un final fericit pentru echipa gazdă. Danubius Galaţi părea a fi câştigătoare cu 11 minute înainte de finalul meciului, însă tactica adoptată de antrenorul Cristian Preda şi pusă excelent în aplicare de handbalistele sale a dat roade. LPS Brăila s-a apărat om la om în finalul partidei, a recuperat cele cinci goluri cu care era condusă în minutul 39 şi s-a impus cu 24-23. Toată echipa merită felicitări pentru modul în care a evoluat cu un plus pentru portarul Nicoleta Petre şi pentru Iulia Sava, de departe cele mai bune handbaliste din acest joc. Paradele din poartă ale Nicoletei Petre (inclusiv patru aruncări de la 7 metri), handbalistă de la grupa profesorului Alexandru Viorel, au dat încredere colegelor sale, iar acestea s-au descurcat foarte bine în faza de atac. De asemenea, pasele Iuliei Sava s-au transformat în tot atâtea goluri marcate de colegele ajunse la finalizare.
LPS Brăila a condus cu 4-3 în minutul 7 şi cu 5-4 patru minute mai târziu, însă până la finalul primei reprize Danubius Galaţi a făcut legea în teren, astfel că formaţia vizitatoare a întors rezultatul în favoarea sa şi conducea cu 16-11 la pauză. Gălăţencele s-au desprins la şase lungimi, 19-13, în minutul 30, şi tot această diferenţă de scor, în favoarea echipei vizitatoare, era înregistrată pe tabelă şi în minutul 37. Finalul a aparţinut însă brăilencelor. LPS Brăila a reuşit să egaleze, iar Diana Gaşpar a marcat golul victoriei. După ce a învins-o pe Art Galaţi, lidera grupei C, LPS Brăila a reuşit să câştige şi partida cu a doua clasată, Danubius Galaţi. Duminică, 7 februarie, LPS Brăila va juca în deplasare la CSS Galaţi, iar pe 14 februarie, acasă cu CSS Constanţa.

Pentru LPS Brăila au înscris Bunea 7 , Diana Gaşpar 6, Mirabela Coteţ 5, Ioana Conţu 4, Iulia Sava 2, iar pentru Danubius Galaţi au marcat Miu 9 goluri, Bichir 7, Stan 5, Andrunache 1, Pintilie 1.