LPS Brăila a câştigat “en fanfare” derby-ul cu CSS Galaţi

• handbalistele junioare III brăilene s-au impus cu 44-25 la Galaţi • pivotul Adelina Iordache şi interul stânga Claudia Stroe au marcat câte 10 goluri fiecare

Handbalistele junioare III de la LPS Brăila au câştigat en fanfare derby-ul disputat duminică, în deplasare, la CSS Galaţi. Jucătoarele antrenate de profesorul Viorel Alexandru au luat jocul pe cont propriu încă din primul minut al partidei de la Galaţi, iar tabela de marcaj a reflectat acest lucru. LPS Brăila a condus cu 2-0 în minutul 2, cu 14-4 în minutul18, iar la pauză a avut 13 goluri avans, 23-10. Cu toate că profesorul Viorel Alexandru a rulat întreg lotul deplasat la Galaţi, handbalistele brăilene au continuat să se detaşeze de adversarele lor: a fost 26-12 în minutul 28 şi 35-14 pentru gruparea brăileană în minutul 35. LPS Brăila s-a impus cu 44-25 pe terenul echipei CSS Galaţi şi a acumulat 11 puncte, la fel ca şi Unided Galaţi. Principalele marcatoare al echipei brăilene au fost pivotul Adelina Iordache şi interul stânga Claudia Stroe, ambele cu câte 10 goluri marcate. Convocată la Centrul de excelenţă de la Braşov, portarul Nicoleta Petre nu a putut participa la acest derby.

“Le mulţumesc fetelor pentru modul în care au abordat acest meci. Am pregătit foarte bine derby-ul cu CSS Galaţi pentru că ne doream să-l câştigăm şi ne-am îndeplinit obiectivul. A fost victoria echipei pentru că toate jucătoarele care au intrat în teren şi-au făcut datoria”, ne-a declarat profesorul Viorel Alexandru.

După această etapă podiumul în grupa B se prezintă astfel: 1 United Galaţi 11 puncte, 2 LPS Brăila 11 puncte, 3 CSU Galaţi 10 puncte.

Pentru LPS Brăila au marcat Adelina Iordache 10 goluri, Claudia Stroe 10, Sara Hodiş 7, Laura Surdu 6, Mădălina Toma 4, Anca Popescu 4, Andra Nistor 1, Maria Alexandru 1, Melania Marin 1. Din lot au mai făcut parte portarii Daria Ene, Alexandra Perianu şi jucătoarele de câmp Andreea Surdu, Denisa Ion, Diana Neagu, Marina Şişu, Violeta Săbăduş.