Liga I pe scurt

FC National - Dinamo Bucuresti, scor 1-2

Dinamo Bucuresti a invins, duminica, in deplasare, cu scorul de 2-1 (2-0), formatia FC National, in ultimul meci al primei etape din editia 2006/2007 a Ligii I.
Dinamo a deschis scorul in minutul 16, prin Adrian Cristea, care a primit un balon la 20 de metri, l-a preluat si a inscris cu un sut de la marginea careului, in stinga portarului bancar Eugen Nae
Oaspetii si-au marit avantajul in minutul 24, in urma unui gol inscris de Catalin Munteanu. Arbitrul Cristian Balaj a acordat lovitura libera indirecta de la sase metri pentru Dinamo, considerind ca Ovidiu Burca i-a pasat intentionat portarului Eugen Nae. Toti jucatorii bancari au format un zid pe linia portii, dar Ganea a intors in centru pina la Munteanu, care a marcat cu un sut violent, sub bara.
In minutul 48, Adrian Cristea a trecut pe linga 3-0, insa sutul sau de la marginea careului a lovit bara din drepata lui Nae.
Fundasul dinamovist Cristian Pulhac a fost eliminat de pe teren in minutul 74, cind a primit al doilea cartonas galben pentru un hent in careu, iar arbitrul Cristian Balaj a dictat penalti in favoarea formatiei FC National. Lovitura de la 11 metri a fost transformata de Mihai Panc, care a sutat pe jos, in dreapta portarului Glenn Moss, care a plonjat in partea opusa.
In minutul 84, FC National a trecut pe linga egalare, acelasi Panc trimitind insa balonul in transversala, din zona punctului de la 11 metri.

Pandurii Tirgu Jiu - Rapid Bucuresti, scor 1-1

Vicecampioana Rominiei, Rapid Bucuresti, a remizat, scor 1-1 (0-1), in meciul sustinut, duminica, in deplasare, in fata formatiei Pandurii Tirgu Jiu, echipa retrogradata, dar revenita in prima liga in urma retragerii licentei Sportului Studentesc, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Rapid a deschis scorul in minutul 21, atunci cind portarul Adnan Guso a respins balonul in fata la un sut de pe partea dreapta al lui Karamyan, iar Nicolae Constantin a reluat in plasa de la 6 metri.
Gazdele au restabilti egalitatea in minutul 65, prin Sorin Vintilescu, care a trimis mingea in plasa cu capul, de la 7 metri, dupa o lovitura libera de pe partea dreapta executata de Alexandru Cristea.

Jiul Petrosani - FC Arges, scor 0-1

Echipa Jiul Petrosani a pierdut, cu scorul de 0-1 (0-1), meciul sustinut, duminica, impotriva formatiei FC Arges, disputat la Alba Iulia, in prima etapa a editiei 2006/2007 a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Unicul gol al meciului a fost marcat, in minutul 21, de Daniel Rednic, care, dupa o patrundere pe partea stinga, a inscris, cu piciorul drept, de la aproximativ 15 metri.
Din minutul 73, Jiul a evoluat in inferioritate numerica, Ionica Marinica primind direct cartonasul rosu, dupa ce l-a lovit cu cotul in figura pe pitesteanul Andrei Prepelita.
Un al doilea jucator de la Jiul, Adrian Ilie, a fost eliminat in minutul 90A3, pentru cumul de cartonase galbene.

Otelul Galati - CFR Cluj, scor 1-3

CFR Cluj a invins, duminica, in deplasare, cu scorul de 3-1 (2-0), formatia Otelul Galati, intr-un meci contind pentru prima etapa a editiei 2006/2007 a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Cosmin Tilinca a deschis scorul pentru CFR Cluj in minutul 3, marcind din careul de sase metri in urma unei pase a lui Manuel Jose.
Acelasi Tilinca a majorat avantajul oaspetilor in minutul 29, dupa o lovitura cu capul, de la aproximativ sapte metri.
In minutul 40, galatenii au cerut gol la o faza la care Martin Tudor a scos mingea de pe linia portii.
Cristian Coroian a ridicat scorul la 3-0 in minutul 62, cind a marcat dintr-un penalti acordat de Tiberiu Lajos in urma unui fault comis de Marius Baciu asupra lui Adrian Anca.
Galateanul Viorel Tanase a redus din diferenta in minutul 84, dupa o actiune personala a lui Badescu.