Lidera a mai cistigat un derby

Amicii Boys au fost calcati de hoti

Toate partidele din etapa a 15-a a Diviziei D la fotbal in sala au fost extrem de echilibrate si acest lucru este reliefat de numarul mic de goluri marcate, comparativ cu rundele anterioare.
Speranta si Amicii Boys au deschis etapa cu un joc spectaculos si rasturnari de situatii. Condusa la pauza cu doua goluri, formatia din Hipodrom a reusit sa domine repriza a doua si parea ca va cistiga meciul insa Fatu, Cocianu si Cojocaru au reusit in extremis sa obtina un egal, marcind in ultimele minute ale partidei.
Surpriza cea mare pentru jucatorii echipei Amicii Boys a venit in momentul in care au intrat in vestiar. Geamul era spart, iar hainele lor in dezordine. Reactia jucatorilor a fost prompta: "Am fost calcati de hoti". Intr-adevar lipseau doua telefoane mobile si o suma totala de 5.300.000 lei de la trei jucatori.
In timp ce fortele de ordine faceau primele investigatii, pe teren se disputa derby-ul etapei, FC Urleasca - Vulturii Mogador.
Chiar daca lidera s-a impus in cele din urma cu 7-3, ea nu a fost net superioara partenerei de joc. Daca nu ar fi ratat nenumarate ocazii prin Pirliteanu si Ribita, FC Urleasca ar fi putut obtine cel putin un rezultat de egalitate.
O surpriza placuta a reprezentat-o evolutia penultimei clasate, Sportul Chercea, in disputa cu ocupanta locului al noualea, Akcent, o formatie cu foarte multi jucatori tineri.
Dirijata in teren de Cristian Ilie, echipa gazda a facut un foarte bun joc de aparare si a reusit sa marcheze cu un gol mai mult decit partenera de joc, obtinind astfel o victorie care ii confera in etapa viitoare sansa de a urca un loc in clasament.

Blazer a ajuns la doar un pas de podium

Partidele de simbata au inceput cu un meci spectaculos, echilibrat, dar foarte tensionat, Forta - Sporting si chiar daca gazdele s-au aratat la final nemultumite de arbitraj, aceasta a fost doar o pozitie subiectiva.
Echilibrul din prima parte a intilnirii s-a mentinut si in repriza a doua pina in minutul 39, cind tabela indica 8-8, in urma golului marcat de jucatorul echipei Forta, Adrian Nica.
Cu 27 de secunde inainte de finalul partidei, Eugen Trezi a inscris pentru oaspeti si astfel Sporting a reusit sa obtina un succes nesperat in fata unei echipe mult mai valoroase si mai bine clasate.
Simbata seara, in cel de-al doilea meci, Prod Romario pornea cu prima sansa in disputa cu Monolit, formatie care de citeva etape nu mai cunoscuse gustul succesului. Inca de la inceput E. Gheorghe si Ionita au vrut sa arate, prin golurile marcate, ca Monolit nu a inceput partida din pozitia de victima sigura.
Replica gazdelor a venit insa cu doua minute inainte de pauza, iar golurile marcate de Stefan Eftimie au reechilibrat balanta.
Repriza a doua s-a jucat pe contre. Jica si Ifrim au adus gazdele in avantaj in doua rinduri insa de fiecare data Moldoveanu si, respectiv, Ionita au marcat golurile egalizatoare. Marius Ionita a fost in cele din urma jucatorul care a stabilit soarta partidei, marcind un joc spectaculos care a adus Monolitului victoria si un salt de un loc in clasament.
In ultimul meci al etapei, Blazer a dispus de Victoria, mult mai usor decit o arata scorul. Daca nu ar fi incercat solutii cit mai originale, Munteanu, Crucianu si Gropineanu ar fi realizat cu Blazer poate un scor record in fata "lanternei" din rindul careia s-a evidentiat doar Dorin Mardale.