Lidera Ligii a IV-a a ţinut în şah echipa fanion a oraşului Brăila

Sâmbătă, de la ora 15.00, ACS Viitorul Însurăţei a remizat în cel de-al doilea amical susţinut săptămâna trecută cu CF Brăila. Miercuri, la finalul partidei cu CF Brăila, câştigat de elevii lui Pânzaru cu 5-2, preşedintele formaţiei din Însurăţei, Paul Alexandru, spunea că echipa sa va arăta altfel la următorul joc: "Noi am fost la primul amical şi era normal să avem o prestaţie modestă, altfel vor sta lucrurile sâmbătă".

S-a dovedit că oficialul echipei gazdă a avut dreptate, formaţia sa, ACS Viitorul, încheind la egalitate amicalul cu o echipă aflată cu două eşaloane mai sus. În formula clasică de la reluarea campionatului, ba chiar cu un singur jucător sub 21 de ani în teren în prima repriză, CF Brăila nu a găsit calea spre gol. Brăilenii au avut posesia mingei, însă acţiunile lor au fost previzibile pentru o defensivă a gazdelor în care au excelat Samoilă şi Cheleş. Prima ocazie a elevilor lui Pânzaru s-a derulat abia în minutul 28, când Iordache a şutat de la marginea careului, Cristea a trimis mingea în faţă, iar Ndigwe nu a găsit spaţiul porţii. În minutul 37, Necoară a şutat însă Cheleş, din nou, a înlăturat pericolul din faţa porţii sale.

Gheorghiţă şi Ivan au ratat marile ocazii ale părţii secunde

În repriza a doua, elevii lui Marian Stăvărache au evoluat cu aceeaşi siguranţă în faţa unei formaţii brăilene lipsite de inspiraţie dar şi de vlagă. Dima (min. 50) şi-a încercat şansa de la distanţă, însă Cristea a fost la post. Cinci minute mai târziu, după un un-doi între Pinto şi Ndigwe, ultimul a şutat de la 12 metri pe lângă poartă. Finalul reprizei s-a jucat pe contre şi fiecare dintre cele două combatante ar fi putut tranşa victoria în favoarea sa. În minutul 70, Techiu a intrat în careul brăilean dar a fost talonat îndeaproape de Ivan şi a şutat pe lângă poartă, iar şapte minute mai târziu, după o centrare a lui Banciu, Vially Gheorghiţă a rămas singur cu Mitrea însă s-a grăbit şi a şutat în portarul brăilean. La rândul ei, CF Brăila ar fi putut înscrie în minutul 80 când Dima a centrat în careul gazdelor, Ivan a trimis mingea, cu capul, spre poartă însă Paraschiv a fost atent şi a înlăturat pericolul. După alte cinci minute, Pinto i-a pasat în careu lui Spătaru, însă mijlocaşul brăilean a şutat pe lângă ţintă, astfel că testul de verificare s-a încheiat nedecis.
La finalul amicalului, jucătorii de la ACS Viitorul s-au bucurat pentru remiza obţinută, în timp ce Alin Pânzaru a părăsit terenul de joc îngândurat, nevenindu-i probabil să creadă ca formaţia sa nu a putut să se impună în faţa unei grupări aflate cu două eşaloane mai jos.
Partida a fost arbitrată bine de o brigadă formată din Dragoş Vasilache, Cristi Ichim şi Ionel Panfile.

ACS Viitorul: Cristea - Samoilă, Cheleş, M. Ion, Cotigă - Techiu, Baicu, Bratosin, Gagu, Mirescu - Lupaşcu.
Au mai evoluat: Baltag, Gheorghiţă, I. Oprea, Ababei, Paraschiv, Banciu.
CF Brăila: Leu (min. 46: Mitrea) - Spiridon, Ignat, Ivan, Necoară - Frunză (min. 46: Spătaru), Ochia (min. 60: Olenic), Neagoe (min. 60: Cazan), Cl. Ionescu (min. 46: Pinto), Iordache (min. 46: Dima) - Ndigwe.