Laurenţiu Iorga şi Alin Radu au marcat pentru Viitorul Ianca în victoria cu 2-0 de la CSM Bacău

• formaţia din Ianca încheie sezonul competiţional 2020 pe locul al cincilea

Fără trei titulari, Mitrea, Necoară, Stănciulescu şi cu antrenorul Laurenţiu Ivan suspendat după restanţa de mierurea trecută de pe teren propriu cu CSM Focşani, Viitorul Ianca a avut o evoluţie foarte bună la CSM Bacău unde s-a impus cu 2-0. Un succes important care îi asigură echipei din Ianca locul al 5-lea în campionat, până la primăvară.

Meciul dintre CSM Bacău şi Viitorul Ianca, din etapa a 10-a a Ligii a III-a, prima a returului în Seria a II-a, a fost unul care s-a disputat într-un ritm alert şi care putea fi câştigat mult mai clar de formaţia vizitatoare. Dima (min. 8) a deschis seria şuturilor la poartă, dar mingea trimisă de el a trecut razant cu transversala. Replica gazdelor a venit în minutul 19, când D. Preda a rămas singur cu Dinu, însă portaul Viitorului a reuşit să înlăture pericolul. Viitorul Ianca a deschis scorul în minutul 23 după ce Laurenţiu Iorga a transformat o lovitură de la 11 metri, după ce Mucuţă a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă. Portarul Bartok a ghicit colţul, însă nu a reuşit să oprească mingea din drumul ei spre gol. Şase minute mai târziu, Iorga i-a pasat lui Alin Radu, acesta a intrat în carul gazdelor dar fiind talonat de un adversar a şutat slab şi Bartok a reţinut mingea. Faza s-a repetat în minutul 32 cu aceiaşi jucători dar de data aceasta Alin Radu nu i-a mai dat nicio şansă portarului gazdelor şi Viitorul ianca şi-a dublat avantajul.

Repriza a doua s-a derulat după acelaşi scenariu ca şi prima, însă a fost una fără goluri. Formaţia din Ianca a controlat jocul şi în minutul 67 putea primi din nou lovitură de la 11 metri, dar arbitrul de centru a considerat că duelul dintre Toma şi Iorga a fost unul la minge şi, cu toate că atacantul Viitorului a căzut, jocul a fost lăsat să continue. Paul Ioan (min. 75) a trimis mingea peste transversală. Iorga ar fi putut realiza “dubla” în minutul 83 dar a şutat imprecis. Nici Cristea nu a reuşit să marcheze în prelungiri iar Viitorul Ianca s-a impus cu 2-0.

Viitorul Ianca: Dinu – Colniceanu, Preda, Postolea, Coteţ (min. 72: Cireaşă) – L. Iorga, P. Ioan, Dima (min. 80: Irimia), Chivu (min. 46: Băcanu) – A. Radu (min. 90: Buzatu), Mucuţă (min. 90: Cristea).