La nationalele de juniori de la Baia Mare, LPS Braila a obtinut 15 medalii de aur

In week end-ul trecut, la Baia Mare, s-au desfasurat Campionatele Nationale de natatie pentru juniori II, o competitie care a reunit la start 300 de sportivi de la 30 de cluburi.
Delegatia braileana a avut si de aceasta data o prestatie buna, LPS-ul ocupind locul al treilea in clasamentul final, dupa LER Bucuresti si CSM Pitesti.
Cel mai multe medalii de aur la aceasta editie a nationalelor le-a obtinut Monica Matachi. Inotatoarea pregatita de Marinela Gogoasa s-a impus in probele de 200 m mixt, 100 si 200 m spate, 50, 100 si 400 m liber, 100 m fluture si s-a clasat a treia in proba de 50 m fluture.
Si ceilalti inotatori nominalizati la medalii de la grupa profesoarei M. Gogoasa au obtinut rezultatele scontate. Astfel Alexandra Iancu a demonstrat ca este o specialista a distantelor lungi si a cistigat trei locuri intii: la 400 m mixt, 400 si 800 m liber. La 100 m fluture a sosit a doua, dupa colega ei Monica Matachi, iar 200 m mixt a sosit a treia.
Octavian Ciocan s-a impus in doua probe, la 50 si 100 m fluture, la aceasta din urma proba, cu 1:6:53, fiind foarte aproape de a egala recordul national, 1:6:50. Ciocan a obtinut trei medalii de argint, la 50, 100 si 400 m liber si doua de bronz, la 200 m spate si la 200 m mixt.
Sabina Sloata si-a trecut in cont doua medalii, aur la 100 m bras si argint la 200 m bras.
Aceeasi grupa de inotatori a obtinut si patru medalii in probele de stafeta. Fetele au obtinut o medalie de aur si una de argint la 4 x 100 m mixt si 4 x 200 m liber, iar baietii argint la 4 x 200 m liber si bronz la 4 x 100 m liber.
"Consider ca a fost o competitie grea si obositoare. Eu sint foarte multumita de rezultatele pe care le-au realizat sportivii si ma bucura in mod deosebit faptul ca Octavian Ciocan a fost la trei sutimi de egalarea recordului national al probei de 100 m fluture", a declarat profesoara Marinela Gogoasa.
Cele mai bune rezultate de la grupa profesorului Valeriu Stoicescu le-a obtinut Alin Artimon, la categoria de virsta baieti 14 ani. El a cucerit doua medalii de aur, in probele de 400 si 1500 m liber si trei medalii de argint, in probele de 50, 100 m liber si 400 m mixt.
Alexandru Iordache s-a clasat al treilea in proba de 200 m spate. Stafeta de 4 x 200 m liber, baieti 14 ani, formata din Iordache, Stergarel, Stoian, Artimon s-a clasat pe locul al doilea, iar la 4 x 100 m liber, in aceeasi componenta, pe locul al treilea.
La categoria de virsta baieti 13 ani, Carsote, Ciobanu, Stoian si Constantinescu au ocupat locul al treilea in proba de stafeta 4 x 100 m liber.
"Rezultatele sint bune, dar era loc si de mai bine. Oricum locul al treilea in clasamentul general al cluburilor prezente la competitie este o performanta", a declarat profesorul Valeriu Stoicescu.