La jumatatea turului Dacia Unirea ocupa locul al patrulea, la un punct de podium

1 Ceahlaul P. Neamt 8 5 2 1 16-8 17
2 FC Brasov 8 5 2 1 12-4 16
3 Forex Brasov 8 4 1 3 11-11 13
4 Dacia Unirea Braila 8 3 3 2 13-9 12

A devenit o obisnuinta ca la Dacia Unirea, la inceputul fiecarui sezon sa se petreaca modificari esentiale in cadrul lotului de jucatori. In vara au plecat Cosmin Gheorghita si Ginel Radulescu, acesta renuntind chiar la activitatea sportiva, iar la inceputul sezonului au fost exclusi galatenii Horovei, Vali Stan, Basalic, Buteseaca, Marius Matei a primit dezlegare pentru FC Botosani, iar Paul Bogdan a preferat sa evolueze in Divizia C.
In conditiile create, noul antrenor Imilian Serbanica a trebuit sa inchege un nou unsprezece, cu jucatori care au fost transferati, conform traditiei din ultimii ani la Braila, cu o zi-doua inaintea inceperii turului, un fundas central Constantinescu, un jucator de banda dreapta, Alexandru Iliuta, mijlocasii Dobre, Ionila si atacantii Covaci, Ungureanu, Fanel Ghioca.
Iliuta este juniorul pe care formatia braileana l-a transferat de la FC National, deoarece din propria pepiniera, in opinia sefilor Daciei, nici un jucator nu putea face fata rigorilor Diviziei B.

Au pierdut la Altay, dar au realizat scorul etapei in fata revelatiei turului, Forex Brasov

Astfel ca brailenii au debutat cu stingul in noua stagiune fotbalistica desi adversara lor din etapa inaugurala, Altay, nu obtinuse nici un succes in ultimele doua sezoane.
Cu cinci jucatori noi printre titulari, Dacia a avut sansa sa deschida scorul in minutul 2, dar Ungureanu, scapat de sub supravegherea fundasilor adversi, nu a gasit solutia ideala in fata portarului constantean, Laurentiu Gheorghe.
Eliminarea lui Constantinescu din minutul 60 si jocul confuz al lui Olteanu au facilitat victoria gazdelor. Constantenii au marcat golul victoriei prin Ciju in minutul 81, la o gafa a portarului brailean, insa partida s-ar fi incheiat la egalitate daca Fugaru nu ar fi scos mingea de pe linia portii, la reluarea cu capul a lui Ionila, la inceputul reprizei a doua.
Meciul din etapa a doua, primul pe teren propriu din tur, a fost la discretia Daciei, care, invingind cu 5-1, a realizat scorul rundei.
Gorga si Ungureanu si-au trecut in cont cite o dubla, cel de al cincilea gol al brailenilor fiind opera lui Marian Covaci, fotbalist introdus de Imilian Serbanica in minutul 82. Chiar daca nu a marcat in acest meci, Fanel Ghioca a avut o evolutie buna. El a "macinat" in permanenta defensiva adversa si a dat multe pase utile colegilor.
In urma acestui succes formatia braileana a parasit zona "minata" a clasamentului si a urcat pe locul al cincilea.
Declaratiile antrenorului Serbanica si ale capitanului de echipa Plesa
inainte de deplasarea de la Constanta, cum ca Dacia va obtine trei puncte la Portul, ar fi putut deveni realitate daca toti jucatorii ar fi pus umarul la treaba. Atacantii si-au facut datoria nu insa si aparatorii. Ciocea a deschis scorul in minutul 24, iar in urma reusitei lui Plesa, care a transformat un penalty opt minute mai tirziu, formatia braileana parea ca se detasase in cistigatoare. Numai ca automultumirea prematura i-a costat scump pe braileni, lipsa lor de concentrare pe finalul primei reprize fiind taxata de constanteni prin doua goluri, din tot atitea faze fixe. Boghitoi a redus din diferenta iar Camboianu a restabilit egalitatea in minutul 43.
Dacia a preluat din nou conducerea pe tabela de marcaj, printr-un gol superb marcat de Covaci, insa nici de aceasta data nu au fost in stare sa gestioneze rezultatul si partida s-a incheiat la egalitate, 3-3.

Golul de trei puncte al lui Marian Covaci i-a adus Daciei cea mai buna clasare din tur

Antrenorul Imilian Serbanica a reusit sa-si motiveze jucatorii pentru cel mai important test al primei parti a turului si anume pentru jocul cu principala candidata la promovare, Ceahlaul Piatra Neamt. In fata formatiei pregatite atunci de Marin Barbu fotbalistii braileni au reusit cel mai bun joc al lor din sezonul de toamna si un rezultat pe masura eforturilor depuse.
Ambele echipe au inceput prudent jocul astfel ca prima faza cu adevarat periculoasa s-a derulat abia in minutul 24, cind Ciocea a prins o torpila din afara careului si Covrig a facut eforturi disperate pentru a scoate balonul de sub transversala.
Nemtenii au avut o incercare timida de a-i da emotii portarului brailean, prin Petrache, in minutul 26, insa adevaratele emotii au venit pentru Olteanu doua minute mai tirziu cind, lansat pe culoar de Costel Ilie, Doicaru a sutat la coltul scurt, dar pe cit de puternic a fost sutul pe atit de spectaculoasa a fost si parada portarului brailean. Cu putin timp inainte de pauza Ciocea i-a incercat vigilenta portarului nemtean, dar cu mare efort, Covrig a scos mingea de la vinclu, evitind astfel deschiderea scorului.
Daca la inceputul partii secunde, sansa le-a suris nemtenilor si bara a fost aliata lui Covrig la sutul lui Gorga, cu zece minute inainte de finalul partidei Dacia a deschis scorul la capatul unei actiuni de mare spectacol al carei protagonist a fost Marian Covaci. Lansat pe culoar de Ghioca, Covaci a saltat mingea peste portarul nemtean iesit in intimpinare si cu toate ca a fost talonat indeaproape de Avadanei, a reusit sa reia balonul, cu capul, in plasa.
In urma acestei victorii, Dacia a urcat pe locul al doilea, aceasta fiind cea mai buna clasare a sa in tur.

Esec rusinos la Navodari

Acasa lei, afara mielusei, asa s-ar caracteriza jocul brailenilor din prima parte a turului, dupa ce au pierdut lamentabil in fata singurei formatii care in primele patru etape nu cunoscuse gustul succesului, Midia Navodari.
De nerecunoscut dupa frumosul succes din etapa anterioara, elevii lui Imilian Serbanica au trimis o singura data mingea spre poarta adversa in prima repriza si nu s-au trezit la realitate nici dupa ce au primit gol. Dacia a reusit astfel contraperformanta de a fi singura echipa invinsa de Midia in prima parte a sezonului fotbalistic 2005-2006.
Toata lumea se astepta ca Dacia sa cistige la scor partida cu nou promovata Cetatea Suceava din etapa a 6-a. Brailenii au reusit sa se impuna in partea a doua a partidei prin doua goluri marcate intr-un interval de doar doua minute de Covaci si Gorga, dar a fost o victorie cu emotii, la capatul unui meci in care sucevenilor li s-au anulat doua goluri, cite unul pe repriza.

In partida cu penultima clasata jucatorii braileni au mimat fotbalul

Dacia a dominat prima parte a intilnirii de la Moinesti si a plecat la cabine cu un avantaj de un gol, in urma golului marcat de Ungureanu in minutul 11.
In prima parte a reprizei secunde, Petrolul a intors rezultatul in favoarea sa, situatie in care formatia vizitatoare s-a vazut nevoita sa alerge dupa egalare. Dupa un penalty ratat de Plesa si alte doua ocazii irosite de Ungureanu (min. 68) si Ionila (min. 80), cu cinci minute inainte de finalul partidei, Dacia a reusit sa egaleze. Arma secreta a brailenilor, Covaci, a beneficiat de o minge respinsa neglijent de apararea moinesteana si, de la 16 metri, a sutat direct in vinclul portii aparate de Anton.
In locul unei victorii brailene la pas in fata penultimei clasate, Callatis Mangalia, care sa fie in ton cu ziua splendida de toamna, spectatorii de pe "Municipalul" brailean au asistat la ceva care doar pe alocuri a semanat cu fotbalul. Evolutia stearsa a favoritilor a fost sanctionata de suporteri. Atit pe parcursul partidei, cit si la finalul acesteia, spectatorii i-au apostrofat atit pe jucatori, cit si pe antrenorul Imilian Serbanica, acuzindu-l pe acesta din urma de reminiscente sentimentale legate de fosta sa echipa.