La finalul primei reprize, brailenii aveau deja acontate toate punctele

CF Braila: Botas - Bosoi, Zagan, Calin, Stanciulescu (min. 87: Bratu) - Pascu, Necoara (min. 85: Costache), Rotaru - Neta (min. 76: Coman) - Lupu, Mindroasa.
Cetatea: Condur - Miron, Onisei (min. 80: Petrescu), Dascalu (min. 26: Iftode), Teodor - Plamada, Botez, Bocanet, Croitoru - Dascalescu (min. 46: Cucos), Patriche.

Marti, dupa-amiaza, pe stadionul Municipal CF Braila a reusit sa obtina primul succes din acest sezon si implicit trei puncte care nu fac altceva decit sa refaca deficitul cu care fusese penalizata la finalul sezonului trecut pentru ca nu si-a indeplinit baremul. Brailenii au reusit o prima repriza foarte buna si firesc, la finele ei aveau deja un avantaj substantial de patru goluri.
A fost de fapt repriza lui Alexandru Neta. Atacantul brailean a fost la un pas de deschiderea scorului inca din minutul 12, cind a finalizat o actiune la care au mai participat Mindroasa si Lupu insa mingea sutata de el de la marginea careului mic a fost deviata in extremis, in corner, de unul dintre aparatorii oaspetilor. In minutul urmator dupa o actiune personala Bosoi a sutat pe spatiul portii insa Condur a deviat mingea in corner si tot el, in minutul 16 a scos mingea de sub transversala la reluarea cu capul a lui Lupu. Brailenii au continuiat asediul la poarta adversa si in minutul 25 au reusit sa deschida scorul prin Neta dupa o centrare ca la carte a lui Rotaru.
Dupa alte sase minute Alex Neta a realizat dubla insa de data aceasta pe post de servant a fost Bosoi. Dupa ce a demonstrat ca poate fi omul potrivit la locul potrivit, Neta a dat si o pasa de gol, iar Mindroasa a majorat scorul la 3-0. Cea mai buna repriza realizata de braileni in acest campionat a fost incheiata cu un gol de generic marcat de Bosoi cu patru minute inainte de pauza. Fundasul dreapta al gazdelor a initiat o actiune personala, a patruns in careu si de la 14 metri a sutat la coltul lung, in vinclu.

Repriza a doua a fost cistigata cu 2-1 de oaspeti

Antrenorul oaspetilor l-a trimis in teren in repriza a doua pe Cuconasu si Cetatea a devenit mai periculoasa in atac. La doua minute de la reluare noul intrat a obtinut o lovitura libera pe care a executat-o foarte bine Miron, dar si interventia lui Botas a fost la fel de spectaculoasa. Cuconasu a reusit sa-si treaca numele pe lista marcatorilor in minutul 56 cind a reluat cu capul, imparabil, mingea centrata din corner de Plamada si tot el a reusit dubla doua minute mai tirziu dupa o centrare a lui Onisei.
CF-ul a iesit repede din aceasta pasa dificila si putea sa-si majoreze avantajul in urma unei executii foarte pretentioase reusite de Mindroasa, foarfeca pe spate de la marginea careului mare, dar mingea a lovit bara din stinga a portii aparate de Condur. Elevii lui Darie au continuat sa atace si au mai reusit sa perforeze o data poarta echipei din Tg. Jiu. In minutul 75 Pascu a pornit intr-o incursiune personala de la mijlocul terenului a patruns in careu si a sutat in dreapta portarului moldovean iesit inoportun.
La rindul lor si oaspetii ar mai fi putut inscrie o data prin Cuconasu numai ca Botas a ramas la fel de concentrat, ca pe tot parcursul partidei si a reusit sa inlature pericolul.

Declaratii dupa meci:
Marian Neta (director executiv CF Braila): "Sintem bucurosi pentru ca, in sfirsit am spart gheata si a obtinut prima victorie. Jucatorii nostri au facut o repriza foarte buna, prin care practic au transat jocul in favoarea lor. Avem o echipa foarte tinara si daca vom fi ajutati veti vedea ca vor veni si rezultatele".
Vasile Darie (antrenor CF Braila): "Am inceput meciul ceva mai timid insa fotbalistii nostri si-au revenit destul de repede si apoi si-au impus ritmul de joc. Eram convins ca vom obtine prima victorie pentru ca toti componentii lotului erau intr-o crestere de forma. Trebuie insa sa avem rabdare pentru ca o echipa de tineri nu se poate construi in 2-3 luni. Daca vom avea rabdare vom avea si performante si bineinteles echipa pe care ne-o dorim".