Juventus Torino eliminata din Liga Campionilor

Echipa Juventus Torino, cu Adrian Mutu titular, a fost eliminata din sferturile Ligii Campionilor, dupa ce a incheiat la egalitate, scor 0-0, meciul sustinut, miercuri, pe teren propriu, in fata formatiei Arsenal Londra, care s-a calificat in semifinale datorita victoriei cu scorul de 2-0 din tur.
Mutu a fost inlocuit in minutul 61, cu Zalayeta.
Mijlocasul ceh al formatiei Juventus, Pavel Nedved, a fost eliminat de pe teren in minutul 77, pentru cumul de cartonase galbene.
O alta formatie calificata, miercuri, in semifinalele Ligii Campionilor este FC Barcelona, care s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, in fata formatiei Benfica Lisabona, dupa ce in tur au remizat, scor 0-0. Pentru Barcelona au marcat Ronaldinho '19 si Eto'o '89.
In urma rezultatelor inregistrate, marti si miercuri, in sferturi, meciurile din semifinalele LC sint Arsenal - Villarreal si AC Milan - FC Barcelona. Prima mansa a semifinalelor este programata pentru data de 18/19 aprilie, returul urmind sa se dispute in 25/26 aprilie.

Juve nu reuseste miracolul, titreaza agentia Datasport

"Juve nu reuseste miracolul", a notat agentia Datasport dupa rezultatul de 0-0 inregistrat de echipa italiana in meciul cu Arsenal, din mansa secunda a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, in urma caruia Adrian Mutu si coechipierii sai au ratat calificarea in semifinale.
Juventus Torino avea nevoie sa inscrie trei goluri fara a primi vreunul in meciul de miercuri pentru a accede in semifinale, dupa ce fusese invinsa, cu scorul de 2-0, in prima mansa, disputata la Londra.
"Juventus pleaca din Liga Campionilor cu inca un meci incolor: Nu reuseste mai mult de un 0-0 cu Arsenal si ramine in zece oameni (n.r. - in urma eliminarii lui Pavel Nedved, in minutul 77). Miracolul lui Don Fabio nu s-a concretizat nici in ultimul minut, iar la fluierul final bucuria a fost doar a englezilor", a notat Datasport.
"Juve, adio Ligii Campionilor", a titrat cotidianul Gazzetta dello Sport. "Dupa Inter, si alb-negrii inalta steagul alb. O manifestare de neputinta. Dureros si fara drept de apel", se mentioneaza in jurnalul italian, in timp ce cotidianul Il Resto del Carlino si-a intitulat un articol: "Miracolul nu s-a realizat, Juve este eliminata".
Agentia Calciomercato noteaza ca partida de miercuri a fost una "fizica si marcata de nervozitate" si ca suporterii italieni, nemultumiti de evolutia jucatorilor echipei Juventus, au scandat: "Mergeti sa munciti".
Antrenorul echipei Juventus Torino, Fabio Capello, a declarat ca meciul de miercuri a fost unul foarte dificil si agresiv. "Arsenal a fost periculoasa in special pe contraatac. In repriza a doua, cred ca am reusit sa ii punem putin in dificultate, dar, din nefericire, fara sa reusim sa marcam. Felicit echipa Arsenal, am jucat impotriva unei echipe exceptionale", a spus Capello.
Fabio Capello considera ca echipa Arsenal a fost mai buna in dubla mansa cu Juventus, acest lucru fiind demonstrat de faptul ca a inscris doua goluri in meciul tur. "Daca Arsenal isi mentine aceasta forma, va fi o echipa dificil de invins. Nu inteleg prea bine atitudinea suporterilor nostri, dintre care unii au fluierat inca de la inceputul meciului. Din acest punct de vedere sintem putin masochisti. Vrem sa reusim si in campionat, si in Liga Campionilor, insa este dificil sa joci in ambele", a mentionat tehnicianul.