Juniorii echipei Viitorul Însurăţei au remizat, 3-3, cu cei de la Triumf Cerna

Jucătorii echipei gazdă au abordat cu mari emoţii partida din etapa interjudeţeană a juniorilor A1, cu Triumf Cerna, iar rezultatul de egalitate reflectă întocmai realitatea din teren. Elevii lui Nicolae Anghel s-au trezit la realitate abia când oaspeţii conduceau deja cu 2-0. Prima ocazie a meciului s-a derulat în minutul 14. Ababei a trimis mingea pe spaţiul porţii dar Iana a fost la post. După doar două minute, în urma unui contraatac de manual, Adelin Rusu a marcat pentru Triumf. Jocul a devenit din nou anost, cu greşeli de o parte şi de alta şi abia în minutul 29 s-a consemnat încă o fază de poartă. La o acţiune de atac a gazdelor David Gheorghe a şutat de la marginea careului mare şi cu toate că mingea a fost deviată de un fundaş al formaţiei vizitatoare, printr-un reflex salvator, portarul Iana a evitat egalarea. Pe fondul dominării sterile a gazdelor, mingea a fost recuperată de Ştefan, acesta i-a pasat lui Ciortan, atacantul oaspeţilor a şutat de la 45 de metri şi a marcat, cu largul concurs al portarului Basarab, cel de-al doilea gol pentru Triumf Cerna. Finalul primei reprize a aparţinut gazdelor astfel că în minutul 41, Viitorul Însurăţei a redus din diferenţă graţie golului înscris de Priceputu. La două minute de la reluare Gheţan a irosit o uriaşă şansă de a înscrie cel de-al treilea gol pentru Triumf. A urmat o perioadă bună de joc a formaţiei gazdă iar acest lucru s-a reflectat şi pe tabela de marcaj. Florin Ivan (min. 55) a reuşit să restabilească egalitatea, iar două minute mai târziu, după o centrare a lui David Gheorghe, Mariniuc a ratat de la doar 2 metri. Viitorul Însurăţei s-a masat cu întreg efectivul în jumătatea adversă de teren iar în minutul 61, Iulian Pahonie şi-a adus echipa în avantaj. La 3-2 gazdele au redus din nou din turaţie iar oaspeţii au egalat prin Moise. Partida s-a încheiat nedecis, 3-3, calificarea în faza următoare a competiţiei, urmând a se decide în partida retur, care va avea loc sâmbătă, de la ora 17.30, la Cerna.

Viitorul Însurăţei: Basarab - Pahonie, Priceputu, Radu, Ivan - Stroe, Ababei (min. 56: Munteanu; min. 73: Dobrotă), D. Gheorghe, Zaharia - Mariniuc, Baciu (min. 46: Oprea).
Triumf Cerna: Iana - Statache, Moise, Şt. Rusu, Vlad - Şerban, Gheţan (Cristea), A. Rusu, Ceacea - Troie, Ciortan.