Jumătate de oră de speranţă

• atât a durat bucuria celor de la Sportul Chiscani în deplasarea de la Borcea • Agricola a preluat conducerea în minutul 77 şi s-a impus cu 3-1

Sportul Chiscani a ratat cât pentru un campionat la Borcea dar a părăsit terenul învinsă la un scor neverosimil, 3-1. Practic, soarta partidei s-a scris la începutul reprizei a doua. După ce a egalat la 1-1, prin Gigel Costache care a transformat un penalty scos de Ionuţ Cristian, formaţia din Chiscani a ratat trei mari ocazii de gol prin Cristian (min. 48, 75) şi Iordache (min. 72).

Şi cum ocaziile se răzbună, în minutul 77 Agricola Borcea a beneficiat de o lovitură liberă de la 25 m, iar mingea şutată violent de Răzvan Cazacu a poposit în poarta oaspeţilor. Unsprezece minute mai târziu, gazdele au iniţiat un contraatac, Gâţă a fost faultat în careu de Constandache şi tot el a transformat lovitura de pedeapsă şi a stabilit scorul final, 3-1, pentru Agricola Borcea. La acest scor, cel mai bun jucător al echipei din Chiscani, George Bălan a centrat în faţa porţii, iar Preda a trimis mingea, cu capul, pe lângă vinclu.

În prima repriză, raportul ocaziilor a fost egal, Agricola a expediat primul şut pe spaţiul porţii în minutul 2 prin Cazacu dar Constandache a scos mingea de la vinclu. În relică, Ionuţ Cristian a şutat razant cu transversala în minutul 12. Văduva (min. 15) de la gazde şi Costache (min. 16) au ratat de la marginea careului de 6 m, iar în minutul 19 Coman a trimis mingea în plasa laterală. Putea fi 1-0 pentru Sportul în miutul 24, când Cristian a câştigat duelul cu portarul gazdelor, dar în loc să trimită mingea în poarta goală i-a pasat în spate lui Coman, acesta a şutat plasat dar Alecsandru a scos mingea de pe linia porţii. La pauză a fost 1-0 pentru Agricola după ce în minutul 43 Gâţă a trimis mingea în bara şi apoi aceasta a intrat în plasă.

În urma acestei, înfrângeri Sportul Chiscani a coborât pe locul al 12-lea în clasament, poziţie retrogradabilă în acest moment.

Sportul Chiscani: Constandache – Bălan, Preda, Căldăraru, Boga – Iordache, Vârlan (min. 58: Ndigwe), Chihaia (min. 46: Pascu), Costache (min. 82: Crăciun) – Cristian, Coman.