HC Dunarea - Rulmentul Brasov 11-19 (6-9)

Cu toate ca potrivit locurilor din clasament partida de la Braila putea fi considerata drept derby-ul etapei, jocul in sine din sala Liceului cu Program Sportiv a fost departe de acest statut. Fara Tomuleanu si mai recent Moise HC Dunarea s-a aparat cit de cit bine, dar a gresit in majoritatea actiunilor de atac. Nu numai jucatoarele tinere ca Moroianu, Lupu, Bobe sau Horobet au gafat, ci chiar si cele cu experienta precum Radovici, Asandei si Craciun.
Nu este acum momentul unei analize la rece a cauzelor care au dus la acest esec, dar trebuie totusi mentionat faptul ca si conducerea tehnica are partea sa de vina. Practic Rulmentul a readus cu picioarele pe pamint gruparea braileana si acum trebuie adoptata o cu totul alta strategie. Pentru un loc caldut in campionat, in conditiile unei competitii de un nivel mediu, asa cum a fost sezonul competitional 2006-2007 avem cu ce sa ne descurcam, dar pentru un traseu european nu. HC Dunarea are nevoie de jucatoare adevarate care sa reprezinte solutii in situatii delicate precum acesta.

Doar Goldic s-a remarcat in prima repriza

Cu exceptia primului sfert de ora, in care si gazdele au avut un cuvint de spus, jocul a fost la discretia Rulmentului. HC Dunarea a deschis scorul prin Asandei si a mai avut o singura data puterea sa preia conducerea, in minutul 5 cind Luca a marcat pentru 2-1. Cristina Nicolae a egalat dupa care oaspetele s-au distantat la doua goluri. Minutul 11 avea sa consemneze si ultimul rezultat de egalitate din acest meci, 4-4.
Dupa aceea cu toate interventiile foarte bune ale Danielei Goldic gazdele nu au putut tine pasul cu Rulmentul care s-a distantat la trei goluri.
In prima repriza jucatoarele brailene au ratat o aruncare de la 7 metri prin Patru, alte trei-patru ocazii de pe semicerc si au evoluat in superioritate numerica sase minute, perioada pe care nu au stiut sa o gestioneze si cu toate acestea diferenta de trei goluri consemnata la pauza nu parea irecuperabila.

Rulmentul a facut legea in teren in partea secunda

Goldic, a mai avut o interventie foarte buna in minutul 32 cind a parat o minge expediata de Nicoleta Gisca dupa care si ea a evoluat in aceeasi nota mediocra ca si a colegelor sale. In conditiile in care, pe rind una dintre handbalistele brasovene au luat-o in primire pe Luca, in faza ofensiva HC Dunarea nu a mai contat, dovada fiind si numarul mic de goluri marcate de gazde in aceasta parte a meciului.
In timp ce Lupu, Craciun sau Radovici au ratat din situatii foarte bune, oaspetele au reusit sa se desprinda treptat in cistigatoare si nu oricum, ci la un scor destul de categoric. Neavind solutii, Alexandrina Soare a trimis pe rind in teren toate jucatoarele inscrise in raportul de arbitraj, mai putin pe Aldea insa nici una dintre ele nu a putut depasi emotiile unui astfel de meci. Moroianu, Luca si celelalte tinere handbaliste brailene ar fi putut reprezenta solutii de moment daca ar fi fost utilizate mai des, macar in partidele de pe teren propriu, dar cum ele au lustruit 21 de etape banca de rezerve nu aveau cum sa puna probleme Rulmentului, care daca ar fi evoluat si cu rezervele si tot ar fi cistigat la Braila. Toti conducatorii echipei gazda au criticat jocul tinerelor handbaliste insa nimeni nu a avut curajul sa le atace pe Asandei, Radovici sau Craciun care de mult timp sint iesite din forma.
In urma acestei infringeri HC Dunarea poate pierde locul al patrulea in situatia in care Tomis va cistiga meciul de pe teren propriu cu CSM Cetate Deva, dar se mentine in continuare in lupta pentru un loc in cupele europene.
Pentru HC Dunarea au marcat, Patru 4, Luca 4, Moroianu, Craciun, Asandei, iar pentru Rulmentul, Neagu 4, Barcan 3, Bodirlau 3, Vizitiu 2, Maerean 2, Gisca 2, Zavragiu, Niculae, Raceala.

Declaratii dupa meci:
Mariana Tirca (Rulmentul): "Cu toate ca venim dupa un meci foarte greu din cupa EHF, cel cu rusoaicele de la Zvezda, fetele au demonstrat ca vor sa joace si sa faca uitata acea infringere. Victoria este foarte importanta pentru noi in lupta pentru locul al doilea, pentru palmares bineinteles, dar si pentru moralul echipei tinind cont de faptul ca simbata jucam in Rusia. Braila si-a dorit foarte mult o victorie pentru a mai face un pas spre cupele europene dar poate dorinta aceasta prea mare le-a dat un pic peste cap. Eu stiu ca ni s-a intimplat si noua acest lucru, oricum le doresc succes brailencelor si le doresc ca la finalul sezonului sa ocupe un loc care sa le dea dreptul sa evolueze intr-o cupa europeana".
Ionel Antihi (HC Dunarea): "Handbalistele brailene au facut greseli inadmisibile, iar spectatorii ar fi fost multumiti numai sa le vada ca lupta cu adevarat pentru un rezultat bun, situatie in care scorul ca atare ar fi contat mai putin. Am jucat cu Brasovul si s-a vazut diferenta de valoare, dar din pacate au fost unele jucatoare care nu ne-au dat nici o speranta ca pot reprezenta solutii pe viitor si va trebui sa aplicam masurile de rigoare. Vom urmari evolutia lor pina la finalul campionatului si de ele depinde daca vor fi oprite in lot sau nu. Pentru sezonul urmator va trebui sa intarim echipa. Nu tindem spre o finala de cupa europeana, dar consider ca este pacat de munca depusa pentru a ajunge intr-o competitie continentala si in primul meci sa te faci de ris."