HC Dunarea a pierdut la Baia Mare, dar a ramas pe pozitia a patra

In jur de 1000 de spectatori au fost prezenti duminica trecuta in sala Lascar Pana pentru a urmari meciul dintre cele doua candidate la cupele europene, HCM Baia Mare si HC Dunarea.
Dornice sa realizeze surpriza etapei oaspetele au dat o replica destul de buna rivalelor lor pina in minutul 22 cu toate ca baimarencele sint in mare revenire de forma in acest retur.
HC Dunarea a reusit chiar sa conduca la un gol diferenta, 9-8 la mijlocul primei reprize dupa care initiativa a trecut in tabara gazdelor care, intr-un interval de cinci minute, au reusit sa marcheze de patru ori, min. 27: 14-10.
In repriza a doua, pe fondul unei dominari autoritare, pe undeva sprijinita si de arbitrii Bogdan Stark si Romeo Stefan HCM Baia mare s-a distantat la sase goluri, 20-14 in minutul 42. Formatia gazda a continuat sa domine, iar scorurile intermediare confirma superioritatea elevelor lui Ioan Baban, min. 44: 22-15; min. 55: 26-18.
HCM-ul a cistigat cu 27-23 si isi mentine astfel sansele de a se numara printre echipele care, din aceasta toamna vor evolua in cupele europene.
Chiar daca a pierdut, HC Dunarea ramine in continuare pe locul al patrulea in clasament, la egalitate de puncte cu urmatoarea clasata, Tomis Constanta, dar cu un golaveraj superior acesteia.

Caseta tehnica:
Fiecare formatie a beneficiat de cite sase aruncari de la 7 m, gazdele le-au transformat pe toate brailencele au ratat una prin Marinela Patru.
HCM Baia Mare a evoluat 10 minute in inferioritate numerica, echipa vizitatoare doar sase minute.
Deoarece si-au lovit adversarele doua handbaliste, Herman (min. 43) de la gazde si Tomuleanu (min. 57) de la oaspete au primit direct cartonasul rosu si au parasit definitiv terenul de joc.
Portarul baimarencelor Claudia Cetateanu a parat o aruncare de la 7 m, iar de partea cealalta s-a evidentiat Gabriela Vasile cu noua interventii foarte bune, titulara postului Dana Goldic avind doar patru interventii de efect.
Golurile echipei HCM Baia Mare au fost marcate de Kovacs 9, Balint 6, Geiger 6, Rudics 3, Herman, Stoica, Mihalschi, iar pentru HC Dunarea au inscris Patru 9, Moise 7, Tomuleanu 3, Radovici 2, Craciun 2.

Declaratii dupa meci:
Ioan Baban (antrenor principal HCM Baia Mare): "S-a vazut pe tot parcursul meciului ca am fost net superiori. Sintem pe un drum ascendent, iar echipa este in crestere de forma. Vreau sa le felicit pe jucatoare pentru modul cum s-au daruit".
Sandel Soare: "Felicit echipa din Baia Mare pentru jocul prestat. HCM-ul este o echipa tinara si ambitioasa, dar ramin la concluzia ca in anumite momente ale jocului a fost impinsa de la spate de arbitri. Sansele noastre la un loc de cupa europeana ramin in continuare intacte".