HC Dunărea victorie la pas cu CSM Ploieşti

În jur de 1000 de spectatori au fost prezenţi duminică la sala Polivalentă pentru a urmări partida dintre HC Dunărea şi penultima clasată, CSM Ploieşti, grupare care nu a acumulat până în prezent niciun punct. După un start ezitant de partidă, ploieştencele au dechis scorul în minutul 4 prin Roman, apoi Gabriela Dobre a apărat o aruncare de la 7 metri executată de Sheiko iar în minutul 5 Safta a restabilit egalitatea.
Din acest moment HC Dunărea a dictat ritmul jocului. Brăilencele s-au desprins la şase lungimi, 7-1, în minutul 12, iar la pauză au avut un avantaj de nouă goluri, 16-7.
Repriza a doua a fost de asemenea la discreţia gazdelor. Elevele Alexandrinei Soare s-au desprins la 23-11 în minutul 39 iar cu patru minute înainte de finalul jocului au stabilit cea mai mare diferenţă de scor, 33-18.
HC Dunărea, pentru care Gabriela Dobre a avut zece intervenţii foarte bune, s-a impus în final cu 34-20 în întâlnirea cu penultima clasată.

Pentru HC Dunărea au marcat, Horjea 9 goluri, Moldovan 8, Farcău 4, Boldyreva 3, Czeczi 3, Marchidanu 2, Ganichkina 2, Brot 2, Safta 1 iar pentru CSM Ploieşti, Roman 7 goluri, Gherman 2, Shutska 2, Sheiko 2, Dincu 2, Ionescu 2, Balaban (Curtean) 1, Preda 1, Vlaskalic 1.