HC Dunărea s-a impus cu 31-29 în amicalul cu Unirea Slobozia

a fost prima victorie a formaţiei brăilene după perioada de pregătire din această iarnă • în finala “Cupei Dunărea” echipa brăileană a jucat cu CSM Roman

Miercuri, în primul meci al turneului amical de handbal feminin de la Brăila, HC Dunărea a câştigat la două goluri, 31-29, partida cu Unirea Slobozia, după ce la pauză a condus la cinci goluri, 17-12. Echipa antrenată de Dumitru Muşi, la care în prima repriză a evoluat şI Lăcrămioara Stan, împrumutată până la vară la Slobozia, a fost mai activă în primele zece minute, însă la capătul acestui interval de timp, graţie golului înscris de Alina Czeczi, HC Dunărea a trecut

pentru prima dată în avantaj, 7-6. Gabriela Perianu a distanţat la trei lungimi, 9-6, gruparea de la Dunăre, însă formaţia antrenată de Costică Buceschi şi Cristi Preda a mărit la şase, 14-8, declajul dintre ea şi Unirea Slobozia, în minutul 26. Dacă în prima repriză poarta formaţiei brăilene a fost apărată de Natasha Antikj, în repriza a doua între buturi s-a aflat Elena Voicu. În condiţiile în care antrenorii

echipei gazdă nu au rulat întreg lotul de jucătoare, iar Eliza Buceschi a privit meciul din tribună, HC Dunărea nu a mai avut aceeaşi precizie în faza de atac, iar Unirea Slobozia s-a apropiat la doar un punct, 22-21 în minutul 43. Cu toate că finalul partidei a fost unul echilibrat, iar echipa lui Muşi s-a mai apropiat o dată la un gol, 29-28, victoria grupării de la Dunăre nu a fost pusă niciun moment

sub semnul întrebării. Gabriela Perianu a marcat pentru 30-28 şi tot ea a stabilit scorul final, 31-29, în favoarea echipei HC Dunărea.

Pentru HC Dunărea au marcat Bianca Tiron - 10 goluri, Timea Tătar - 5, Gabriela Perianu - 4, Aneta Pârvuţ - 4, Alexandra Orşivschi - 2, Andreea Lipară - 2, Mădălina Zamfirescu - 2, Gabriella Szucs - 1, Alina Czeczi - 1, iar pentru Unirea Slobozia au înscris Andreea Enescu - 11 goluri, Cătălina Sava - 3, Ioana Georgescu - 3, Ana Maria Horobeţ - 2, Mădălina Predoi - 2, Andreea Ivan - 2, Alexandra Ionescu - 2, Alina Ilie - 2.

CSM Roman a învins-o cu 29-26 pe Dinamo Bucureşti

Timp de 20 de minute din prima repriză fiecare formaţie a avut avantaj pe tabela de marcaj, însă de la 10-10, CSM Roman s-a desprins la 14-11 la finalul primului act. Repriza a doua a fost controlată de CSM Roman care s-a impus în final cu 29-26 şi s-a calificat în finala turneului amical de la Brăila.

Pentru CSM Roman au marcat Iryna Glibko - 10 goluri, Carmen Stoleru - 3, Jasna Doscovik - 3, Lăcrămioara Cilici - 3, Luciana Popescu - 3, Oana Ciutacu - 2, Nicoleta Rusu - 2, Greta Dinu - 2, Ana Iuganu - 1, iar pentru Dinamo Bucureşti au înscris Ramona Farcău - 8 goluri, Alla Sheiko - 4, Cristina Predoi - 4, Tamara Bokaric - 4, Manuela Manda - 4, Florenţa Ilie - 1 şi Diana Predoi - 1.