HC Dunărea, remiză cu SCM Craiova. Rămânem totuşi pe primul loc

* asta, după un meci spectaculos cu un final interzis cardiacilor * miercuri, HC Dunărea joacă la U Cluj

Dacă la Braşov norocul a surâs echipei HC Dunărea, duminică, la capătul unui joc spectaculos, cu un final interzis cardiacilor, handbalistele antrenate de Costică Buceschi şi Cristian Preda au făcut primul pas greşit din acest campionat, au remizat pe teren propriu cu SCM Craiova. Cu Perianu accidentată din partida anterioară, cu alte două jucătoare care nu sunt refăcute complet, Gheorghe şi Preda şi fără Tănăsie, HC Dunărea a fost condusă pe tabela de marcaj timp de 57 de minute. Echipa gazdă nu a avut soluţii în poartă, pentru că Elena Voicu nu a mai prins o zi excelentă, iar Lăcrămioara Stan încă nu reprezintă o variantă pentru formaţia brăileană, iar în faza de atac brăilencele s-au precipitat şi nu au ales cele mai bune soluţii, astfel că HC Dunărea nu a putut să-şi valorifice avantajul terenului propriu. Iar de acest lucru au profitat oltencele. Băbeanu a marcat pentru SCM Craiova, iar Krnic a egalat după ce a transformat o aruncare de la 7 metri. Craiovencele au jucat foarte bine şi au reuşit să se desprindă la şase goluri diferenţă, 10-4, la capătul primului sfert de oră. Antrenorii echipei brăilene au trimis-o în teren pe Alexandra Orşivschi, iar prin acţiunile impetuoase ale acesteia, cu un minut înainte de finalul primei reprize, HC Dunărea a reuşit să restabilească egalitatea, 13-13. SCM Craiova a înscris de două ori în ultimul minut prin Zmfir şi Nicolici şi a plecat cu două goluri avans la cabine. Pauza nu a mai fost un sfetnic bun pentru echipa gazdă. SCM Craiova a făcut în continuare legea în teren, iar în minutul 45 avea din nou un avantaj de şase goluri, 22-16. Gazdele au avut o revenire spectaculoasă, au înscris de şase ori şi au reuşit să egaleze, mai mult, cu două minute înainte de finalul partidei Cristina Gheorghe a adus-o pe HC Dunărea în avantaj, 24-23. Finalul meciului a fost unul de infarct. Zamfirescu a gafat, iar oltencele au declanşat un contraatac în urma căruia Oana Andrei a egalat, 24-24. HC Dunărea a avut atacul în ultimele 15 secunde, însă Bianca Tiron a aruncat pe lângă poartă, iar derby-ul de la Brăila s-a încheiat la egalitate. HC Dunărea a pierdut două puncte dar rămâne lidera Ligii Naţionale de handbal feminin şi după etapa a 9-a.

Miercuri, 9 noiembrie, în cadrul etapei a 10-a, HC Dunărea va juca în deplasare, la U. Cluj.

Pentru HC Dunărea au marcat Krnic 5 goluri, Orşivschi 5, Zamfirescu 5, Tiron 4, Gheorghe 3, Udriştioiu 2, iar pentru SCM Craiova au înscris Zamfir 8 goluri, Băbeanu 5, Nikolici 4, Laundre 3, Ilie 2, Apipie 1, Andrei 1.