HC Dunărea a realizat surpriza primei etape a returului

• formaţia pregătită de Aurelian Roşca a câştigat la scor, 28-22, partida cu deţinătoarea Cupei EHF, SCM Craiova • “Victorie mare pentru noi, mulţumesc publicului brăilean care a fost aproape de echipă”, a spus Aurelian Roşca la finalul meciului

Graţie unui final de meci foarte bun, HC Dunărea a câştigat la scor, 28-22, partida cu deţinătoarea Cupei EHF, SCM Craiova, a acumulat 11 puncte în clasamentul Ligii Florilor şi s-a apropiat la 3 puncte de CSM Slatina, care se află pe ultima poziţie care asigură menţinerea în Liga Florilor. Gruparea pregătită de Aurelian Roşca a fost condusă în permanenţă în prima repriză dar în cea de a doua a dictat ritmul jocului şi a obţinut o victorie meritată.

SCM Craiova a înscris primul gol al partidei prin Rădoi, Dache a egalat, dar echilibrul s-a rupt în minutul 8, când oltencele au avut pentru prima dată un avantaj de două goluri, 5-3. S-a jucat în continuare de la egal la egal până în minutul 22, când într-un interval de patru minute craiovencele s-au desprins la 13-9. Replica formaţiei gazdă a venit imediat, HC Dunărea a înscris de trei ori şi s-a apropiat la un singur gol de adversara sa, 13-12, iar acelaşi decalaj de un gol, 14-13, în favoarea echipei vizitatoare, s-a înregistrat pe tabelă şi după primele 30 de minute.

Tudor a egalat la 14-14, dar Trifunovic a adus din nou SCM-ul în avantaj. Însă s-a văzut clar că HC Dunărea a ieşit de la cabine dornică de victorie, iar acest lucru s-a şi întâmplat. Manea a egalat la 15-15, iar după reuşitele semnate de Vătu şi Manea, echipa pregătită de Aurelian Roşca s-a distanţat pentru prima dată în acest meci la două lungimi, 17-15. Aceeaşi diferenţă de două goluri, 19-17, s-a regăsit pe tabelă şi la jumătatea reprizei a doua, ba mai mult, în minutul 46 după golul Cătălinei Preda, HC Dunărea conducea cu 20-17 şi începea să se contureze victoria echipei gazdă.

Finalul a fost foarte bine gestionat de echipa brăileană. Din minutul 55 până în 59, Preda de două ori, Dache şi Manea au reuşit să marcheze, astfel că de la 22-21 HC Dunărea s-a distanţat la 26-21. Trifunovic a redus din diferenţă dar Safta şi Axinte au înscris câte un gol, iar HC Dunărea s-a impus la un scor anticipat de foarte puţini suporteri, la începutul partidei, 28-22.

“Victorie mare pentru noi, mulţumesc publicului brăilean care a fost aproape de echipă şi ne-a condus spre acest succes extrem de important. Am avut o repriză a doua care ne-a aparţinut şi am demonstrat că putem obţine rezultate bune şi în compania formaţiilor cu pretenţii din Liga Florilor”, ne-a declarat antrenorul Aurelian Roşca.

Duminică, 3 februarie, în etapa a 15-a, HC Dunărea va evolua la Minaur Baia Mare, ocupanta locului al patrulea în clasamentul Ligii Florilor.

Pentru HC Dunărea au marcat Alina Vătu 8 gouri, Cătălina Preda 5, Elena Manea 4, Elena Dache 3, Nicoleta Safta 2, Diana Axinte 2, Nicoeta Tudor 2,  Ana Berescu 1, Natasha Krnic 1, iar pentru SCM Craiova au înscris Trifunovic 8 goluri, Nikolic 3, Vizitiu 3, Fachinelo 2, Tătar 3, Ianaşi 2, Seric 1.