HC Dunărea rămâne în fotoliul de lideră

brăilencele s-au impus cu 20-18, dar au condus şi la patru goluri în repriza a doua • “Suntem mulţumiţi pentru ceea ce am realizat la Roman”, spune antrenorul Costică Buceschi • duminică, urmează returul din EHF cu HC Gomel • “Trebuie să ne respectăm blazonul şi să învingem şi pe teren propriu”, a precizat Gabriela Perianu

HC Dunărea, cu un lot valoros a cărui medie de vârstă este de 23 de ani, traversează cel mai bun sezon din istoria clubului, mai precis domină autoritar competiţia internă. Cu şapte jucătoare de lot naţional, formaţia brăileană doboară record după record, astfel că după ce a învins la Brăila campioana Europei, CSM Bucureşti, echipa antrenată de Costică Buceschi şi Cristian Preda a câştigat, după cinci ani la Roman şi a bifat al şaptelea succes consecutiv în campionat, performanţă care-i conferă şansa de a rămâne în fotoliul de lideră. HC Dunărea are deja trei victorii la scor şi în Europa unde, cu toate că mai are de disputat returul cu HC Gomel pe teren propriu, formaţia brăileană este deja calificată în turul al treilea al Cupei EHF.

Handbalistele brăilene au mai trecut un examen dificil: au câştigat după o perioadă de cinci ani pe terenul echipei CSM Roman şi au maximum de puncte după primele şapte etape din acest sezon competiţional. O victorie meritată la capătul unui meci pe care HC Dunărea l-a controlat mai bine de 40 de minute. Romaşcancele au jucat mai bine în primele 20 de minute, însă Costică Buceschi, având la dispoziţie un lot cu jucătoare care pot acoperi mai multe posturi, a schimbat mai multe sisteme de joc, astfel că după ce a fost condusă în primul sfert de oră, HC Dunărea a încheiat cu un avans de două goluri prima repriză, ambele reuşite din finalul primului act purtând semnătura pivotului Timea Tătar. Acelaşi decalaj de două lungimi, 16-14, în favoarea echipei de la Dunăre s-a înregistrat pe tabela de marcaj şi la mijlocul reprizei a doua. La acest scor Chitacu de la gazde a ratat cu poarta goală, iar pe contraatac Pârvuţ a marcat pentru 17-14. Tănăsie a făcut ca diferenţa dintre echipa oaspete şi cea locală să se ridice la patru goluri, 18-14 pentru HC Dunărea şi partida era jucată. CSM Roman a încercat să revină în joc, însă echipa brăileană s-a apărat foarte bine, Elena Voicu a închis poarta, a parat şi două aruncări de la 7 metri, iar Brăila a bifat al şaptelea succes consecutiv în Liga Naţională.

Pentru HC Dunărea au marcat Tiron 8, Perianu 4, Tănăsie 2, Tătar 2, Pârvuţ 2, Lipara 1, Krnic 1, iar pentru CSM Roman au înscris Toskovic 7 goluri, Glibko 6, Iuganu 2, Marin 2, Vădineanu 1.

Costică Buceschi: “Apărarea a fost punctul nostru forte”

Joi dimineaţă, Costică Buceschi a făcut o radiografie a partidei de la Roman. Antrenorul principal al echipei HC Dunărea a spus că a avut emoţii înaintea acestui joc, însă pe parcursul primei reprize a găsit cheia succesului, iar echipa brăileană a câştigat partida derby cu CSM Roman.

Apărarea a fost punctul nostru forte. Avem jucătoare care pot evolua pe mai multe posturi. Am putut încerca mai multe sisteme de joc şi astfel am avut o mai mare prospeţime în joc. Iar în felul acesta am putut reveni în joc şi am încheiat prima repriză cu un avantaj de două goluri. În repriza a doua am avut patru goluri avans dar am avut şansa să ne detaşăm şi mai mult de adversara noastră. Suntem mulţumiţi pentru ceea ce am realizat la Roman şi, în general, în acest campionat. Trebuie să recunosc, am avut ceva emoţii pentru că ştiam că vom întâlni una dintre contracandidatele noastre la primele locuri şi la cupele europene, o formaţie care s-a întărit în această vară cu foste componente ale Oltchimului, mă refer la Clara Vădineanu sau Luci Marin. O să vedeţi că echipa din Roman va fi un adversar dificil pentru orice echipă din Liga Naţională”, ne-a declarat Costică Buceschi. Cu toate că echipa este pe val, tehnicianul echipei brăilene consideră că este prematur să se gândească la titlul naţional, iar obiectivul echipei rămâne cel stabilit la începutul campionatului, un loc pe podium. “Ştiu că suporterii se gândesc la titlul naţional, însă eu consider că este greu să te baţi cu CSM Bucureşti, o echipă superioară nouă atât ca valoare a lotului, cât şi a bugetului de care dispune. În continuare ne aşteaptă meciuri foarte grele în campionat. Vom juca duminică pe teren propriu meciul retur din Cupa EHF cu HC Gomel, peste o săptămână ne vom deplasa la Braşov şi apoi primim pe teren propriu vizita unei alte formaţii care vizează podiumul, SCM Craiova. Noi nu ne dorim, dar pot apărea şi momente mai puţin bune, aşa că trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ şi să încercăm să vorbim doar despre următorul meci şi să nu ne gândim prea departe”, a mai spus Buceschi.

Gabriela Perianu: “Am obţinut o victorie frumoasă la Roman”

A fost destul de greu, dar ne-am pregătit foarte bine pentru acest meci, am vizionat mai multe partide disputate de CSM Roman şi am putut contracara jocul lor. Atmosfera la nivelul lotului este una foarte bună, sunt multe jucătoare tinere şi toate dorim să jucăm un handbal adevărat, iar eu cred că s-a văzut acest lucru în teren, la Roman. Am obţinut o victorie frumoasă acolo” a fost prima reacţie a Gabrielei Perianu. A doua marcatoare a formaţiei brăilene în partida de la Roman a mai spus că HC Dunărea este favorită la victorie şi în returul din HC Gomel din Cupa EHF: “Chiar dacă în Belarus am câştigat la scor, trebuie să ne respectăm blazonul şi să învingem duminică şi pe teren propriu. Însă cel mai important joc este cel din deplasare cu Braşovul. S-a acumulat o uşoară stare de oboseală pentru că în ultima perioadă am jucat din trei în trei zile, însă îi asigurăm pe suporterii brăileni că la fiecare meci vom intra în teren hotărâte să învingem”.

Dragoş Chiriţă: “Arbitraj foarte bun”

Directorul executiv al echipei de handbal, Dragoş Chiriţă a apreciat că arbitrajul de la acest meci a fost ireproşabil. “Nu ai ce să le reproşezi celor doi arbitri bucureşteni Iliescu şi Manea, au fost discreţi, precişi şi corecţi. O brigadă foarte bună, în opinia mea, dar care nu prea este promovată, de acelaşi nivel cu cea formată din Constantin Din şi Sorin Dinu”,  a declarat Dragoş Chiriţă.