HC Dunărea a pierdut la zece goluri, 31-21, la HCM Râmnicu Vâlcea

• cu jumătate dintre jucătoarele din lot răcite, formaţia brăileană a făcut doar act de prezenţă • miercuri, de la ora 17.00, HC Dunărea joacă în Polivalentă cu CSM Roman

HC Dunărea nu a putut aborda aşa cum şi-ar fi dorit jocul din deplasare de la HCM Râmnicu Vâlcea, pentru că jumătate dintre componentele lotului au fost răcite, iar trei dintre ele, Berescu, Gheorghe şi Craiu nu au putut face deplasarea la acest joc. Pentru că situaţia nu părea să se îmbunătăţească staff-ul tehnic a renunţat şi la antrenamentul de acomodare cu sala de joc, programat cu o zi înaintea partidei. Iar în aceste condiţii formaţia de la Dunăre a ţinut pasul cu adversara sa doar în primele 10 minute, perioadă în care fiecare combatantă a înscris câte două goluri. Din acel moment HCM Râmnicu Vâlcea a trecut pentru prima dată în avantaj graţie golului înscris de Băcăoanu, iar Glibko a marcat pentru 4-2 în minutul 11. HC Dunărea s-a menţinut însă la un gol de adversara sa până în minutul 17, atunci când Alina Vătu a adus pentru ultima dată formaţia brăileană la doar un gol în spatele gazdelor. Însă din acest moment HCM-ul a dictat ritmul jocului şi la pauză formaţia pregătită de Aurelian Roşca avea şapte goluri avans, 14-7.

Vâlcencele au jucat la fel de bine şi în repriza a doua iar cu un minut înainte de finalul partidei aveu zece goluri avans, 30-20. Fiecare echipă a mai înscris câte un gol, iar HCM Râmnicu Vâlcea s-a impus cu 31-21.

“Nu am putut să abordăm jocul de la Vâlcea la capacitate maximă, asta din cauză că înainte de acest joc am avut opt jucătoare răcite, iar trei nici măcar nu au făcut deplasarea. Din această cauză nu am putut evolua la Vâlcea la capacitate maximă. Din cauza problemelor de sănătate am fost nevoiţi să renunţăm şi la antrenamentul oficial programat cu o zi înainte de meci, nu am vrut ca situaţia să se înrăutăţească şi mai mult şi să permitem staff-ului medical să intervină pentru a ameliora cât de cât situaţia existentă la nivelul lotului. Însă şi aşa consider că nu am avut atitudine şi am dat dovadă de prea multă pasivitate în faza de apărare, fapt ce a dat adversarului posibilitatea să înscrie goluri foarte uşoare. Neavând soluţii am dat şansă şi jucătoarelor tinere să evolueze în acest joc pentru a prinde experienţă. Am avut patru jocuri fără înfrângere, iar acum a venit una severă pe terenul echipei de pe locul al treilea, un rezultat pe care trebuie să ni-l asumăm şi să ne mobilizăm pentru următorul meci de pe teren propriu. A fost o deplasare lungă şi grea, iar recuperarea jucătoarelor este foarte importantă în acest moment. Vreau să mulţumesc şi pe această cale celor care au făcut deplasarea pentru a susţine echipa. Aşteptăm publicul spectator să vină alături de noi în număr cât mai mare la următorul meci de pe teren propriu”, a declarat antrenorul Florentin Pera după meci.

Miercuri, de la ora 17.00, în cadrul etapei a 18-a HC Dunărea va juca în Polivalentă cu CSM Roman.

Pentru HC Dunărea au marcat Daniela Corban 4 goluri, Dzyiana Ilyina 4, Oana Cîrstea 3, Cătălina Preda 3, Diana Munteanu 2, Ştefania Epureanu 2, Iryna Shutska 2, Alina Vătu 1, iar pentru HCM Rm. Vâlcea au înscris Florică 7 goluri, Băcăoanu 5, Fraga 5, Glibko 3, Herrero 3, Adespii 3, Gavrilă 2, Badea 1, Vasyleuskaya 1, Vukcevik 1.