HC Dunărea a pierdut, cu 24-20, la HC Zalău

• handbalistele brăilene au avut o evoluţie bună doar în primul sfert de oră al meciului

HC Dunărea a pierdut la patru goluri diferenţă, 24-20, partida disputată în deplasare la HC Zalău, din etapa a 10-a a Ligii Florilor.

Este foarte clar că echipa brăileană nu travesează o perioadă prea bună. După ce au pierdut pe teren propriu disputa cu Gloria Bistriţa, jucătoarele pregătite de Aurelian Roşca nu au dat semne că şi-ar dori să se reabiliteze în partida de la Zalău. Sâmbăta trecută, HC Dunărea a fost egala formaţiei pregătite de Gheorghe Tadici doar în primul sfert de oră al primei reprize. În rest, jocul a fost controlat de formaţia gazdă.

Tecar şi Lazea au marcat, iar HC Zalău a condus cu 2-0 în minutul 4. Tot în acelaşi minut, Dmitrovic a marcat primul gol al echipei brăilene, iar la faza următoare de atac Udriştoiu a restabilit egalitatea, 2-2. HC Dunărea a condus cu 4-3 şi 5-4, după golurile marcate de Constantinescu, respectiv Udriştoiu dar Zalăul a trecut în avantaj, 6-5, în minutul 13. Ultima egalitate s-a consemnat în minutul 15, 6-6, după reuşita interului Marina Dmitrovic. De la acest scor, HC Zalău s-a desprins la 11-7 în minutul 25, iar la pauză a avut un avantaj de 5 goluri, 14-9. HC Dunărea s-a mai apropiat la un gol, 17-16, în minutul 40 însă Zalăul lui Tadici a dictat ritmul paridei şi s-a impus în final cu 24-20.

După această înfrângere, HC Dunărea se află pe locul al 8-lea în clasamentul Ligii Florilor.

Pentru HC Dunărea au marcat: Constantinescu 6 goluri, Dmitrovic 4, Udriştoiu 3, Dache 2, Axinte 2, Czeczi 2, Safta 1, iar pentru HC Zalău au înscris: D. Abed-Kader 7 goluri, Mihart 6, Tecar 4, Nica 2, Lazea 2, Popescu 2, Severin 1.