HC Dunărea a pierdut cu 17-16 la CSM Slatina

• arbitrii Iliescu şi Manea au făcut cadou gazdelor un 7 m în ultima secundă a partidei • la pauză, echipa brăileană a avut trei goluri avans, 10-7 • arbitrii au acordat gazdelor 3 aruncări de la 7 m în ultimele 3 minute

Formaţia brăileană a fost la o secundă de o remiză la CSM Slatina, însă arbitrii au acordat gazdelor o lovitură de la 7 m, iar oltencele au marcat şi au câştigat jocul. Însă trebuie remarcat faptul că HC Dunărea a condus ostilităţile, în teren şi pe tabelă, timp de 56 de minute şi că formaţia brăileană a mai avut un adversar în acest joc, brigada de arbitri, care a acordat echipei gazdă nu mai puţin de trei aruncări de la 7 m, ultima dintre ele, cea din ultima secundă, fiind şi cea care a stabilit scorul final. Toate zvonurile referitoare la sprijinul pe care CSM Slatina îl primeşte în ultimele meciuri de la arbitri s-au adeverit acum, arbitrii Iliescu şi Manea fiind părtaşi la stabilirea învingătoarei.

Oltencele au marcat primul gol al partidei însă formaţia vizitatoare a replicat prin

Shutska şi Vătu, iar în minutul 3 conducea cu 2-1. Până la jumătatea primei reprize ambele formaţii au mers cap la cap, apoi HC Dunărea s-a desprins la trei goluri, 9-6, în minutul 22 şi acest decalaj s-a consemnat pe tabela de marcaj şi după primele 30 de minute, 10-7.

Începutul reprizei a doua a fost unul favorabil echipei gazdă care a reuşit să egaleze la 11-11, însă cu 11 minute înainte de finalul meciului formaţia brăileană avea din nou trei goluri avans, 15-12. Din păcate nici echipa brăileană nu a mai avut eficienţă în faza de atac, iar acest lucru a fost reliefat de faptul că până la finalul partidei jucătoarele antrenate de Florentin Pera au mai înscris doar un singur gol, în timp ce oltencele au reuşit să egaleze şi să câştige acest meci în urma unei aruncări de la 7 m controversate.

“Având în vedere ceea ce s-a întâmplat astăzi pe teren consider că este o înfrângere nemeritată. Din păcate s-au adeverit supoziţiile apărute în presă înainte de acest meci şi, probabil, clubul nostru va face un memoriu cu privire la acest joc, însă asta nu scuză şi ratările noastre care au ajutat factorii externi. În ultimile 15 minute, Slatina a beneficiat de 6 aruncări de la 7m, iar noi de 4 eliminări. Ilyina a fost accidentată şi nu am putut să ne bazăm 100% pe ea, doar în anumite momente pe atac şi există riscul să nu ne putem baza pe ea nici în următorul joc. Mulţumesc tuturor celor care au fost cu adevărat  alături de echipă şi la bine, dar şi la greu, ţinând cont de faptul că echipa este într-un an de reconstrucţie după plecarea a 12 jucătoare”, a declarat Florentin Pera.

Pentru HC Dunărea au marcat Alina Vătu 5 goluri, Florentina Craiu 2, Diana Munteanu 2, Iryna Shutska 2, Daniela Corban 1, Oana Cârstea 1, Marija Shteriova 1, Dzyiana Ilyina 1, Cătălina Preda 1, iar pentru CSM Slatina au înscris A. Andrei 4 goluri, Seraficeanu 3, Lazăr 3, Ostase 2, Rusu 1, Stoicănescu 1, Popescu 1, I. Andrei 1, Constantinescu 1.