HC Dunărea a pierdut, 26-30, meciul tur cu Issy Paris

Prima manşă a optimilor Cupei EHF la handbal feminin dintre Issy Paris Hand şi HC Dunărea a fost câştigată de formaţia franceză la o diferenţă de patru puncte. Meciul a fost dominat clar de Issy Paris, formaţie care a avut şi şapte goluri avans. Jocul a fost echilibrat doar în primele minute, însă de la 4-4 franţuzoaicele au înscris de şase ori şi nu au primit niciun gol, astfel că la jumătatea primului act Issy conducea cu 10-4. Cu toate că înainte cu opt minute de finalul primei reprize HC Dunărea s-a apropiat la patru lungimi, după prima jumătate a meciului Issy avea un avans liniştitor de cinci puncte, 16-11. Cea mai mare diferenţă de scor, 26-19, în favoarea franţuzoaicelor s-a înregistrat în minutul 47. Deşi brăilencele au mai avut o tresărire de orgoliu şi s-au apropiat la trei goluri, 23-26, formaţia gazdă s-a impus fără să forţeze în partida tur, 30-26, şi a luat o opţiune serioasă la accederea în faza următoare a Cupei EHF.
Aseară, de la ora 18.00, s-a disputat cel de-al doilea meci dintre Issy Paris Hand şi HC Dunărea Brăila.

Pentru Issy Paris Hand au marcat, S. Oftedal 7 goluri, H. Oftedal 6, Jovanovic 6, lassource 4, Wibe 4, Fehri 1, Issifou 1, Zalewska 1, iar pentru HC Dunărea, Horjea 11 goluri, Moldovan 9, Marchidanu 1, Perianu 1, Czeczi 1, Farcău 1, Ganichkina 1, Brot 1.