HC Dunărea, pe locul al doilea la turneul amical de la Buzău

• formaţia brăileană a învins cu 37-28 CSM Slatina, dar a pierdut, tot la nouă goluri, 29-20, finala mare cu SCM Gloria Buzău

Una caldă, alta rece pentru HC Dunărea la ultimul turneu de verificare înaintea începerii ediţiei 2019-2020 a Ligii Florilor. Echipa pregătită de Aurelian Roşca a avut o evoluţie foarte bună în prima zi a turneului amical de la Buzău şi s-a impus cu 37-28, în partida inaugurală a trneului, cea cu CSM Slatina. HC Dunărea a condus cu 7-0, în faţa unei echipe, CSM Slatina, care a reuşit să marcheze primul gol abia în minutul 12. La pauză, diferenţa a fost doar de şase puncte, 19-13, pentru gruparea de la Dunăre, dar în partea a doua elevele profesorului Aurelian Roşca au jucat fără greşeală şi au avut şi un avantaj de 12 goluri, însă spre final au slăbit ritmul şi oltencele au redus din diferenţă, însă şi aşa HC Dunărea a câştigat clar acest meci.

A doua zi, în finala mare echipa brăileană a evoluat la polul opus, a fost condusă în permanenţă de SCM Gloria Buzău, însă pe ansamblu, diferenţa de scor nu a fost mare între cele două combatante. Din minutul 45, arbitrii au avantajat vizibil echipa gazdă astfel că Gloria Buzău s-a impus cu 29-20 şi a câştigat turneul, locul al doilea revenindu-i formaţiei brăilene.

Nu au existat rapoarte de arbitraj, scorul fiind afişat doar pe tabela de marcaj.