HC Dunărea, o umbră a echipei care a umilit campioana europeană

formaţia brăileană a evoluat lamentabil la Râmnicu Vâlcea şi a pierdut la scor, 25-19, în faţa unei formaţii de pe locul al 9-lea • marţi, handbalistele au înnoptat la Buzău din cauza viscolului • ieri jucătoarele şi staff-ul tehnic au revenit la Brăila

Etapa a 12-a, prima din 2017, a fost una cu ghinion pentru HC Dunărea, formaţia brăileană a pierdut fără drept de apel la Râmnicu Vâlcea în faţa unei echipe care nu s-a evidenţiat cu nimic. Nu HCM Râmnicu Vâlcea a câştigat meciul ci HC Dunărea l-a cedat într-o manieră lamentabilă. Cu excepţia Elenei Voicu, jucătoare care s-a luptat din răsputeri să nu primească gol, niciuna dintre celelalte handbaliste introduse de Costică Buceschi în teren, nu s-a conectat la joc. Ba mai mult, niciuna dintre ele nu a ascultat indicaţiile antrenorului principal şi au făcut doar ce au vrut în teren. Totuşi, în primul sfert de oră al reprizei secunde handbalistele brăilene au arătat că pot să joace un handbal de calitate, numai că după aceea au revenit la evoluţia lamentabilă din prima repriză, iar pe ansamblu HC Dunărea a arătat ca o echipă în care jucătoarele s-au văzut pentru prima dată împreună în teren. Meciul nu a avut istoric. În condiţiile în care au fost penibile în faza de atac, în care de fiecare dată când au avut mingea elevele antrenorilor Buceschi şI Preda au lăsat impresia că sunt la un concurs de aruncări pe lângă poartă, de dat pase la adversare sau de aruncări direct în portarii gazdelor, HCM Râmnicu Vâlcea cu Stoicănescu, Gavrilă şi Adespii în rol de principale marcatoare s-a desprins la 6-2 în minutul 14, apoi la 10-4 cu trei minute înainte de finalul primei reprize. Însă declajul dintre formaţia vâlceană şi echipa de pe locul al doilea din Liga Naţională, a fost de şapte goluri la finalul primului act. HC Dunărea a marcat primul gol al partidei în minutul 3 prin Tiron şi abia după nouă minute a mai înscris o dată. Dealtfel, în primele 30 de minute HC Dunărea a marcat doar 5 goluri, asta în condiţiile în care la gruparea brăileană, în teren au fost multe jucătoare de lot naţional. În primul sfert de oră al reprizei a doua jucătoarele lui Buceschi şi Preda au avut o altă atitudine în teren şi s-au apropiat la două goluri13-15, de echipa gazdă în minutul 42. După ce au arătat că ştiu şi handbal, jucătoarele echipei HC Dunărea au picat în aceeaşi letargie în care s-au complăcut în prima repriză, astfel că HCM Râmnicu Vâlcea a obţinut o victorie lejeră în primul meci din 2017, în timp ce la Brăila perioada neagră începută în finalul anului trecut continuă şi în 2017. Singura handbalistă care, într-adevăr, merită toată stima pentru atitudinea din teren a fost Elena Voicu, portarul echipei brăilene trecându-şi în cont 11 parade. Voicu a parat şi o aruncare de la 7 metri pe finalul partidei, moment în care adversarele conduceau cu 25-18. HC Dunărea a plecat imediat după meci spre Brăila, însă nu a putut trece de Buzău din cauza viscolului. Handbalistele şi staff-ul tehnic au înnoptat la Buzău, iar ieri au revenit la Brăila.

Pentru HC Dunărea au marcat Buceschi 4 goluri, Perianu 3, Pârvuţ 3, Tătar 3, Tiron 3, Zamfirescu 1, Axinte 1, Orşivschi 1, iar pentru HCM Rm. Vâlcea au înscris Adespii 6 goluri, Gavrilă 5, Vizitiu 4, Stoicănescu 3, Khouildi 2, Senocico 2, Cioaric 1, Safta 1, Craiu 1.