HC Dunărea a mai susţinut două meciuri amicale

La sfârşitul săptămânii trecute, HC Dunărea a susţinut două partide amicale, ambele în deplasare, la Bucureşti şi Plopeni, pe prima a pierdut-o la scor, pe cea de-a doua a câştigat-o la patru goluri diferenţă.
Vineri, la Bucureşti, CSM-ul, care pe parcursul meciului a schimbat trei echipe, a condus la pauză cu 16-6 însă, după un prim sfert de oră foarte bun din repriza secundă, handbalistele brăilene s-au apropiat la doar un gol, 19-20.
Având la dispoziţie un lot de peste 20 de handbaliste, bucureştencele s-au impus, în final, cu 36-24 în faţa echipei brăilene, care a folosit un lot format din opt jucătoare de câmp, trei portari şi care, din cauza accidentărilor, nu a putut miza pe niciun pivot.
Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 10, Moldovan 4, Kuridza 3, Agatunovic 2, Brot 2, Crăciun 1.
"Evoluţie slabă pe ansamblu, am jucat aşa cum ar fi trebuit doar în finalul primei reprize şi 20 de minute din repriza a doua. A fost mai greu pentru că handbalistele au coborât din autocar şi au intrat direct pe terenul de joc şi nu am avut la dispoziţie decât opt jucătoare de câmp", a explicat profesorul Ioan Băban.

Horjea şi Brot au tranşat meciul în favoarea brăilencelor

Sâmbătă, HC Dunărea a obţinut prima victorie din perioada testelor de verificare, 27-23 pe terenul echipei CSM Ploieşti.
Odihnite, handbalistele brăilene au controlat meciul pe toată durata şi s-au impus la patru goluri diferenţă, principala marcatoare fiind Alina Horjea şi Adina Brot cu 11 şi respectiv 9 goluri.
La acest prim succes un aport deosebit l-au avut cei trei portari, Gabriela Dobre, Mirela Nichita şi Elena Voicu.
"După o noapte de odihnă am avut o cu totul altă atitudine în teren. Portarii s-au evidenţiat în acest meci. Mai avem însă foarte mult de muncit până vom ajunge la ceea ce ne dorim şi sper ca în următoarea perioadă să reintre pe teren şi jucătoarele accidentate", a mai spus Ioan Băban.
Golurile victoriei echipei HC Dunărea au fost înscrise de Horjea 11, Brot 9, Adespii 3, Crăciun 2, Eşanu 1, Moldovan 1.
De menţionat faptul că şi-a făcut debutul într-un meci de senioare Diana Axinte, jucătoare de doar 16 ani, de la grupa profesorului Viorel Alexandru. Axinte a evoluat spre finalul celor două amicale, dar nu a înscris niciun gol.
Vineri şi sâmbătă, în Sala Polivalentă din Brăila se va desfăşura un turneu amical de handbal feminin organizat de HC Dunărea la care vor participa CSM Bucureşti, CSM Ploieşti şi Danubius Galaţi.