HC Dunărea - locul al doilea la turneul amical de la Ploieşti

HC Dunărea Brăila a încheiat turneul de pregătire de la Ploieşti pe locul al doilea, prima poziţie fiind adjudecată de Corona Braşov. Practic, locul întâi s-a decis încă de vineri în disputa dintre HC Dunărea şi Corona Braşov. După un meci echilibrat, în care brăilencele au condus cu 16-15 la pauză, victoria le-a revenit braşovencelor cu 32-30. La fel ca şi în turneul de la Brăila, la Ploieşti antrenorul Viorel Alexandru a trebuit să încerce diverse variante pentru postul de pivot pentru că Irimia are probleme de sănătate, iar Safta este plecată la lotul naţional de tineret. Iar soluţiile pe care le are acum noul antrenor principal de la HC Dunărea, Draguţ sau Eşanu, nu sunt dintre cele mai potrivite. Ada Moldovan a marcat 8 goluri, ea fiind secondată în acest clasament de Farcău cu 6 reuşite, Horjea şi Perianu, ambele cu câte 5 goluri marcate.
În cea de-a doua reuniune a primei zile, HC Dunărea Brăila a câştigat cu 26-20 partida cu CSM Ploieşti. Meciul a fost de asemenea echilibrat în prima repriză pentru că brăilencele au evoluat cu handbalistele folosite mai puţin în celelalte partide amicale, astfel că, la capătul primelor 30 de minute, scorul a fost egal, 14-14. În repriza secundă HC Dunărea a jucat cu titularele şi s-a impus la o diferenţă de şase goluri. Cele mai prolifice jucătoare ale brăilencelor în acest meci au fost Alina Horjea cu 7 reuşite, Moldovan şi Perianu cu 6 şi respectiv 5 goluri înscrise.
Sâmbătă dimineaţă, fără câteva titulare, HC Dunărea a câştigat fără probleme, 33-26, ultimul meci al acestui turneu, cel cu Ştiinţa Bucureşti. O evoluţie foarte bună în acest ultim test de la Ploieşti l-a avut Diana Axinte, însă printre remarcatele antrenorului Viorel Alexandru s-au numărat şi Brot şi Czeczi. Golgeterele brăilencelor au fost Gabriela Perianu şi Alina Horjea, cu câte 8 reuşite fiecare. Celelalte goluri ale echipei HC Dunărea au fost marcate de Moldovan 7, Czeczi 6, Brot 3, Adespii 1.
Astăzi handbalistele brăilene vor efectua un antrenament, pe 31 decembrie şi pe 1 ianuarie 2014 vor fi libere, iar după aceea vor continua pregătirile în vederea reluării campionatului. Joi, 2 ianuarie, de la ora 18.30 şi vineri, 3 ianuarie, de la ora 10.00, HC Dunărea va mai susţine două partide de verificare în Sala Polivalentă, în compania echipei Universitatea Neptun Constanţa.
"A fost un turneu util, în care, ca şi la Brăila, nu am avut la dispoziţie niciun pivot, dar consider că ne-am realizat obiectivele. A crescut omogenitatea atât în faza de apărare cât şi în cea de atac, la fel şi evoluţiile handbalistelor care de obicei nu se regăsesc printre titulare. Brot este în creştere de formă, dar nu este refăcută complet, Diana Axinte şi Czeczi au avut prestaţii bune la Ploieşti", a declarat profesorul Viorel Alexandru.