HC Dunărea, lideră şi după etapa a 8-a

handbalistele brăilene au câştigat cu 27-26 şi derby-ul cu Corona Braşov • Nataşa Krnic a marcat golul victoriei • pentru formaţia brăileană urmează partida cu SCM Craiova, un alt meci de “foc”

Formaţia brăileană a bifat duminica trecută cel de-al optulea succes consecutiv în actuala ediţie de campionat, 27-26, sub Tâmpa, în derby-ul cu Corona Braşov. A fost un meci cu două reprize diametral opuse, prima a fost dominată de gazde, dar în cea de a doua, formaţia pregătită de Costică Buceschi şi Cristian Preda a arătat în teren de ce este lidera Ligii Naţionale de handbal feminin.  Acum gruparea handbalistică brăileană se gândeşte deja la următorul derby, cel de pe teren propriu cu SCM Craiova, care va avea loc duminică, 6 noiembrie, de la ora 16.00, în Sala Polivalentă.

Prima repriză a fost controlată cap coadă de Corona Braşov. Crăciun, Chiper şi Marinela Neagu au dus scorul la 3-0 pentru formaţia de sub Tâmpa, iar primul gol al echipei brăilene a fost marcat de Gabriela Perianu. Formaţia pregătită de Marian Târcă a condus cu 6-1 în minutul 7 şi a avut şase lungimi avans, 11-5, la jumătatea primei reprize. Cu toate că Denisa Dedu a avut multe parade salvatoare pentru formaţia sa, HC Dunărea s-a apropiat la trei goluri în minutul 24 şi tot acelaşi decalaj, 16-13, în favoarea formaţiei braşovene s-a consemnat pe tabela de marcaj şi la finalul primului act. Buceschi a schimbat liniile şi HC Dunărea a jucat foarte bine în repriza a doua. Formaţia vizitatoare a egalat pentru prima dată la 17-17, iar în minutul 52, după o “dublă” semnată de Mădălina Zamfirescu, avea două goluri avans, 24-22. Finalul a fost de infarct. Corona a egalat, brăilencele au avut apoi un gol avans, 26-25, dar Chiper a restabilit egalitatea, Când mai erau 7 secunde de joc,  Zamfirescu a fost faultată pe semicerc de Chiper, care a văzut cartonaşul roşu, Krnic a transformat aruncarea de la 7 m şi HC Dunărea a plecat cu toate punctele de la Braşov.

Pentru HC Dunărea au marcat Tătar 6 goluri, Zamfirescu 6, Krnic 4, Pârvuţ 4, Orşivschi 3, Perianu 1, Szucs 1, Tiron 1, Lipară 1, iar pentru Corona au înscris Chiper 12 goluri, Crăciun 5, Hotea 3, Ciuciulete 3, Tivadar 1, M. Neagu 1, Dedu 1.