HC Dunărea la un pas de realizarea obiectivului

HC Dunărea a câştigat şi al doilea meci cu HC Zalău şi s-a calificat în faza următoare a turneului play off, ultima dealtfel a competiţiei, în care o va întâlni pe SCM Craiova. Gabriela Dobre a avut din nou o evoluţie impecabilă în poarta brăileană, cu 11 parade, iar Gabriela Perianu a vrut să demonstreze de această dată, că nu întâmplător este convocată meci de meci la echipa naţională.
Cu o atitudine total schimbată faţă de jocul de pe teren propriu, handbalistele brăilene sunt acum foarte aproape de realizarea obiectivului pe care şi l-au propus pentru acest sezon competiţional. HC Zalău s-a instalat la cârma partidei şi a deschis scorul prin Puiu apoi a condus la unul - două goluri pe toată durata primei reprize. De data aceasta elevele Alexandrinei Soare au respectat indicaţiile tactice ale antrenoarei.

Puiu a adus-o pe HC Zalău în avantaj însă la faza următoare Ada Moldovan a restabilit egalitatea. Zalăul s-a desprins apoi la 5-3, după reuşitele lui Ciuciulete şi Constantinescu însă Czeczi şi Horjea au restabilit din nou egalitatea. Jocul a continuat să fie echilibrat până în minutul 26, moment al partidei în care gazdele s-au desprins din nou la două goluri, 11-9. A fost chiar şi 13-10, trei minute mai târziu, însă Perianu a marcat şi HC Zalău a avut un avantaj de doar două goluri la pauză.
Alina Czeczi a reuşit "dubla" şi la doar două minute de la reluare, tabela a consemnat din nou egalitatea, 13-13. Elevele lui Tadici au preluat iniţiativa şi s-au desprins la 19-15 în minutul 44 şi tot aceeaşi diferenţă de patru goluri, 20-16, s-a consemnat şi la jumătatea părţii secunde. Din acest moment însă Zalăul a marcat o singură dată în timp ce formaţia brăileană, cu o apărare sigură şi un procentaj bun la finalizare a reuşit mai întâi să egaleze, 21-21, în minutul 54, graţie reuşitei Gabrielei Perianu, apoi să marcheze golul victoriei prin Alina Horjea, în minutul 55. Constantinescu a trimis mingea în bară, irosind astfel şansa de a trimite partida la loviturile de departajare, astfel că HC Dunărea s-a calificat pentru ultima fază a competiţiei, unde o va întâlni pe SCM Craiova.

Pentru HC Dunărea au marcat Perianu 8 goluri, Czeczi 4, Horjea 3, Brot 3, Moldovan 2, Irimia 1, Boldyreva 1, iar pentru HC Zalău, Constantinescu 8 goluri, Puiu 5, Ciuciulete 3, Rob 2, Pintea 2, Trif 1.